Před 30 lety lékaři <span>vymýtili neštovice</span>. Otvírá se výstava

Zdraví
21. 4. 2010 09:00
První očkování se prováděla už na začátku 20. století.
První očkování se prováděla už na začátku 20. století.

První očkování se prováděla už na začátku 20. století.Před třiceti lety lékaři vymýtili pravé neštovice. Podíl českých a slovenských lékařů na zničení této zákeřné choroby připomíná výstava, která dnes (ve středu) začíná v Národním muzeu v Praze. "Tato nemoc zabila více lidí než všechny války," připomněla šéfka české kanceláře WHO Alena Šteflová.

Výstava představuje historii nemoci, lidé uvidí fotografie z Indie, Bangladéše, Somálska a dalších zemí, kde působili čeští vědci. Vystaveny jsou historické i moderní lékařské nástroje, které se používaly při očkování.

Pravé neštovice se poprvé objevily už před více než 3000 lety v Indii a v Egyptě a po celá staletí patřily k největším zabijákům. Jen v uplynulém století zabily 300 milionů lidí.

Raška: Zaměřte se na ohniska

V roce 1959 zahájila Světová zdravotnická organizace (WHO) zpočátku ne příliš úspěšný boj s touto nebezpečnou chorobou. V roce 1967 oznámila plán na úplné vymýcení pravých neštovic. Koncepci této akce vypracoval český epidemiolog Karel Raška, který byl šéfem oddělení přenosných nemocí WHO v Ženevě. Místo plošného očkování celého světa navrhl soustředit se na jednotlivá ohniska nákazy a tam maximálně zasáhnout.

Kvůli pravým neštovicím zemřelo více lidí než ve všech válkách.V dubnu 1978 WHO oznámila, že byl v Somálsku vyléčen poslední člověk na světě, který neštovicemi onemocněl.

Odborníci u příležitosti výročí vymýcení zákeřné nemoci připomněli, že nové infekční choroby se objevují každý den a ani po úspěchu v boji s pravými neštovicemi by se neměl klást menší důraz na očkování. Očkování je podle nich důležité nejen z hlediska jedince, ale i společnosti. Pomáhá tomu, aby se nemoc nešířila, tedy i dětem, které očkovány být nemohou, protože mají jiné nemoci, které jsou kontraindikací.

Od doby, co se pravé neštovice ve světě nevyskytují, mají jejího původce pouze dvě oficiální laboratoře WHO, v USA a v Rusku. WHO byla několikrát vyzývána, aby poslední viry zničila. Stále také panují obavy ze zneužití viru jako biologické zbraně.

Kdo nezemřel, oslepl

"Stala se z toho politická otázka a otázka výzkumu pro vývoj další vakcíny," řekl Peter Carrasco ze ženevské centrály WHO. V laboratořích se podle něj vyvíjejí nové protilátky. Slovenský epidemiolog Štefan Straka, který se v 70. letech podílel na vymýcení neštovic, ale s uchováváním viru nesouhlasí. Podle něj není pro vývoj nové očkovací látky virus potřeba.

Nemoc se vyskytovala ve dvou variantách - variola major, u které úmrtnost dosahovala kolem 30 procent, a lehčí forma variola minor s úmrtností kolem jednoho procenta. Těžké chřipkové onemocnění provázely vysoké horečky, vyrážka a úporné bolesti. Nemocní pozvolna umírali v bolestech. Kdo přežil, byl většinou navždy poznamenán zjizvenou tváří nebo slepotou.

Výstava vznikla ve spolupráci kanceláře WHO v ČR, Národního muzea a Zdravotnického muzea Národní lékařské knihovny.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ