Řídnutí kostí hrozí každé třetí ženě starší padesáti let

Zdraví
14. 10. 2020 07:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Osteoporózou, tedy onemocněním projevujícím se řídnutím kostní tkáně, v Česku trpí asi půl milionu obyvatel. Většina se však neléčí. Nemoc postihuje obvykle starší osoby, zvláště ženy po menopauze. V úterý to na konferenci k Světovému dni osteoporózy řekl Vladimír Palička, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

"Při nemoci jsou kosti méně odolné vůči úrazů, snižuje se jejich pevnost a pružnost a snadno dojde ke zlomeninám," řekl lékař. Každá třetí Češka a každý Čech ve věku nad 50 let utrpí alespoň jednu osteoporotickou zlomeninu, ve věku nad 70 let každá druhá žena. Správná léčba se však podle Paličky dostane jen k malému počtu pacientů. "Podléčenost se blíží k hranici 80 procent," řekl.

Typickými projevy jsou zvláště ztráta tělesné výšky o více než šest centimetrů a vytvoření kyfózy, tedy 'hrbu' na zádech. Mnohdy však nemocní netrpí žádnými příznaky choroby, tudíž o svém onemocnění vůbec neví. "Jedná se o zákeřnou chorobu. Projevuje se pomalu a většinou až v době, kdy už se choroba rozvinula," doplnil předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Diagnóza bývá často stanovená až při náhodném rentgenovém vyšetření nebo náhlé zlomenině. Objevit se dá pomocí denzitometrického vyšetření.

Co může osteoporózu vyvolat?

Rizikovými faktory jsou rodinná zátěž, nedostatek fyzické zátěže, kouření a zvýšená konzumace alkoholu nebo užívání některých léků, které mohou osteoporózu vyvolat, tedy například kortikoidů nebo antiepileptik. Dále však také velmi nízká nebo naopak vysoká tělesná hmotnost či nedostatek pohlavních hormonů, což je důvodem, proč nemocí trpí zvláště ženy a muži po menopauze nebo andropauze.

Neléčená osteoporóza zhoršuje pacientům kvalitu života. Každá fraktura podporuje postupující vývoj choroby a zvyšuje riziko dalších zlomenin. Ty pacientům, zvláště v oblasti páteře, způsobují podle Paličky až paralyzující bolest.

Prevencí a zároveň součástí léčby je podle lékaře mimo jiné vyvážená strava s dostatečným obsahem vápníku a vitaminu D. Doporučuje se rovněž každodenní svižnější chůze, jóga, pilates nebo rekreační cyklistika.

Náklady zdravotních pojišťoven na léčbu osteoporózy rostou. Všeobecná zdravotní pojišťovna, která hradí péči za přibližně 60 procent Čechů, platila v roce 2013 asi 501 milionů korun, o tři roky později to bylo o 40 milionů více. U většiny nemocných stačí léčba ambulantní a užívání léků. Hospitalizaci potřebuje jen asi půl procenta nemocných.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/congerdesign

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ