Čtěte nahlas, měňte trasu cesty do práce, čistěte si zuby levačkou, jste-li pravák, střídejte ruce při práci s myší, vyměňte místa v poličce pro cukr a sůl. I tak vypadá ten nejjednodušší mozkový trénink. „Nabořte rutinu," říká šéfka České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Dana Steinová.
Jak jsou na tom Češi s pamětí? „Vedu kurzy i v zahraničí, myslím, že paměť Čechů je v mezích normy, mají problémy stejné, jako třeba Američané, ale ochotněji se k nim přiznávají," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Dana Steinová.
Máme nereálné požadavky
S pamětí mají největší problémy senioři, ale na odborníky se obracejí i rodiče s dětmi s poruchami učení i studenti. „Neřekla bych, že nějak přibývá mladých lidí s poruchami paměti, spíš mají na kvalitu své paměti nereálné požadavky."
Od pondělí do pátku, v rámci Národního týdne trénování paměti probíhá po celé zemi 126 akcí a přednášek o paměti, jejím fungování a vylepšování. Máte-li s tou svou pamětí problém, můžete na mnoha místech v zemi svěřit svůj mozek do parády zkušeným paměťovým trenérům (seznam míst zde).
Čistěte si zuby levačkou
Rozcvičku svému mozku může dopřát každý i bez asistence odborníka. „Pohybujte se! Ano, nepřeřekla jsem se, pohyb je skvělý nástroj ke zlepšení kognitivního výkonu. Čtěte nahlas, dělejte věci nově, ne rutinně, vyměňte v poličce sůl za cukr a myslete na to, co si dáváte do kafe. Čistěte si zuby levou rukou pokud jste pravák," vypočítává Steinová jednoduché triky. „Když se něco nového učíte, měřte si čas."
Na borůvky!
Existuje nějaká potravina, která má na paměť blahodárný vliv? Podle Dany Steinové jsou to borůvky. Obsahují totiž komponenty, které pozitivně ovlivňují předávání informací mezi neurony. "Přesněji řečeno aktivují neurotransmitéry, které jsou za předávání informací mezi mozkovými buňkami zodpovědné. Neurolog James Joseph z americké Tafts University o borůvkách říká: ´Ony zkrátka nutí staré neurony, aby si spolu zase povídaly.´"
Foto: Profimedia