Ve středu 22. ledna se v 19 hodin v Národním muzeu v Praze setkají přední odborníci, lékaři-onkologové a také mecenáši nadačního fondu, aby na módním mole podpořili bývalé pacienty a pacientky s onkologickou diagnózou rakovinu prsu a prostaty. Ženy i muži různého věku či profese, které spojuje onkologická diagnóza, se pro ten večer stanou modely a modelkami.
Rakovina nezasahuje jenom nemocné, ale zásadně mění život celých rodin, projevuje se ve fungování pracovních či dalších sociálních komunit, a je tedy záležitostí celé společnosti. Během slavnostního večera onkologické pacientky a pacienti vystupují z anonymity, a téma rakoviny tak přestává být tabu - naopak otevírá řadu otázek, na které dnes již často dokážeme nacházet odpovědi.
Netradiční modelky
A tak se v Národním muzeu uskuteční již šestadvacátý benefiční galavečer, pořádaný nadačním fondem Onkologie pro 21. století. Letošní ročník budou hostit prostory Národního muzea v Praze a jako každoročně bude tato společenská událost zasvěcena šíření informační osvěty a prevence diagnózy karcinomu prsu a prostaty. Chybět však nebude ani tradiční módní tečka na závěr - přehlídka modelů butiku Skořepka, které na módní molo vynesou bývalé pacientky a pacienti po léčbě zmiňovaných onkologických diagnóz.
"Naše modelky jsou vlastně vzorkem naší ženské populace, která onemocněla. Logicky nevypadají jako profesionální manekýny, protože křivka incidence začíná stoupat po 45. roce věku," vysvětluje zakladatelka nadačního fondu, profesorka Jitka Abrahámová. " Během našeho večera vystupují pacientky, které za sebou mají náročnou léčbu - radiační, hormonální, cytostatickou a biologickou. A vedle toho fungují zcela normálně ve svých domácnostech, část z nich chodí do zaměstnání. Tím, že při našem společenském večeru vystupují z anonymity a předvádějí své sebevědomí - tedy sebevědomí doslova pro každý den, nám všem přinášejí poselství: choďte k lékaři včas, nebojte se, i s touto chorobou se dá kvalitně žít."
Pomoc nemocným
Modelky a modely na pódium přijdou podpořit speciální hosté jako Eva Urbanová, Luděk Vele či Hana Maciuchová, klarinetista prof. Jiří Hlaváč nebo dirigent a hlasový kouč Mark Pinzow. Večerem provede Libor Bouček a celý večer doprovodí Old Steamboat Jazz Band.
"Společenské galavečery nadace Onkologie pro 21. století jsou pro mě výrazem ohromného posunu možností současné moderní medicíny, vědomím, že karcinom prsu a prostaty pacientům nemusí automaticky přinést ztrátu ženské elegance či odvážné mužnosti," míní Jitka Abrahámová, emeritní primářka a emeritní přednostka Onkologické kliniky 1. LF UK a TN, sub vedoucí Komplexního onkologického centra (NNB+VFN+TN), která v současné době působí jako hlavní klinická onkoložka v Proton Therapy Center.
Profesorka Abrahámová také založila právě nadační fond Onkologie pro 21. století, který prostřednictvím darů jednotlivců či obchodních společností například zakoupil veškeré zařízení pro lůžkovou část Onkologické kliniky v Thomayerově nemocnici (včetně 23 polohovacích lůžek s příslušenstvím), veškeré zařízení onkologické rehabilitace, zařízení radioterapie, jednotky intenzivní péče JIOP a mnoho dalších věcí, které nemocným zpříjemňují pobyt v nemocnici (televizory, balkonový nábytek nebo umělecké předměty).