Temný věk přichází. Víte, jak se chránit proti útokům zombií?

Zdraví
21. 5. 2011 10:00
Kdo bude připraven na útok zombií, přežije i přírodní katastrofy.
Kdo bude připraven na útok zombií, přežije i přírodní katastrofy.

Jak se chránit před útokem zombií? Toto není otázka z nového apokalyptického filmu. Návod, jak si počínat při napadení ztracenými dušemi ze záhrobí, nabízí americká vládní organizace starající se o veřejné zdraví. Důvod je prostý: kdo bude připraven na útok mrtvol, přežije i reálné přírodní katastrofy.

Se zvyšující se frekvencí přírodních a jiných pohrom, kterým lidstvo musí čelit v posledních letech, pocítili američtí odborníci potřebu více informovat veřejnost, co v takových chvílích dělat. "Věděli jsme, že musíme lidi nějak zaujmout, musíme přitáhnout jejich pozornost k vlastní bezpečnosti," vysvětluje vedoucí projektu Ali S. Khan z vládní organizace The Centers for Disease Control and Prevention na serveru CNN.

Inspirace přišla ve chvíli, kdy byla v on-line chatu o dopadech katastrofy v Japonsku položena otázka týkající se mrtvol a rizik s tím spojených. "V tu chvíli jsme věděli, kterým směrem se lidská pozornost upírá," dodává Khan, který se svými kolegy vytvořil kampaň zaměřující se na otázku, co dělat při "invazi ze záhrobí".

Nejedná se však pouze o úsměvné sci-fi vyprávění o napadení oživlými mrtvolami, ale zejména o předání důležitých informací o tom, jak si zachránit život. "Když se dokážete zachránit před nemrtvými, dokážete přežít i další neštěstí," vysvětluje Khan. A jeho strategie zřejmě funguje. Příspěvek byl zveřejněn na serveru organizace v pondělí a ve středu síť spadla z důvodu enormní návštěvnosti. Zřejmě se v koutku duše každý z nás bojí upířího kousnutí...

Co dělat při útoku zombie nebo jiných neštěstích:

1. Ujasněte si, co se děje a o jakou katastrofu se jedná, jaké riziko vám a vaší rodině hrozí. Pomůže vám to předejít neuváženým krokům.

2. Shromážděte všechny členy rodiny na jednom místě (nejlépe u poštovní schránky před domem, případně ve sklepě).

3. Domluvte se na místech, kde se sejdete, pokud budete na čas rozděleni. Jedno místo si určete přímo doma, druhé v sousedství a další v jiném městě či dalekém okolí.

4. Naplánujte si únikovou cestu z města. Trasa by měla být velmi rychlá a jednoduchá. Pokud možno si naplánujte tras více, kdyby některá z nich byla neprůchodná.

5. Vysvětlete dětem, co se děje, ukažte jim věci, které balíte s sebou, a dovolte jim vzít si hračku či hru, kterou se zabaví a odvede jejich pozornost v dalších hodinách.

6. Nezapomeňte na domácí zvířata. I ona potřebují vaši pomoc.

7. Sbalte si "tašku první pomoci", ve které by mělo být:

- voda pro všechny členy rodiny (min. tři litry na jednoho člověka)

- jídlo (konzervy, sušené ovoce, ořechy, rýže, knäckebrot)

- základní léky

- nůž, lepicí páska, rádio na baterky, náhradní baterky

- převlečení pro každého člena rodiny

- ručník a mýdlo

- kopie řidičských průkazů, pasu a rodných listů

- seznam kontaktů na jednotlivé členy rodiny a záchranné týmy

8. Pokud nemusíte opouštět svůj dům, nezapomeňte na zásoby vody, případně uzavřete vodovodní přívod, aby se k vám do domu nedostalo znečištění.

 

Autor: - han -Foto: Profimedia , cdc.gov

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ