Tři kávy denně mohou ohrožovat zrak, spekulují vědci

Zdraví
10. 10. 2012 07:00
Pití kávy může v některých případech lidem škodit. Pokud to ovšem s jejím pitím přehánějí.
Pití kávy může v některých případech lidem škodit. Pokud to ovšem s jejím pitím přehánějí.

Přijít o zrak lze zřejmě snadněji, než si většina lidí myslí. Podle nového výzkumu totiž může káva přispívat k jedné z nejrozšířenějších očních nemocí - zelenému zákalu. Naštěstí se však tato hrozba netýká všech, ale pouze lidí, v jejichž rodině se choroba už vyskytla. A pravděpodobně to není jediná příčina problému.

Zelený zákal neboli glaukom zaujímá přední místo v žebříčku očních nemocí. Jen v Česku trpí touto nemocí, která může skončit oslepnutím, kolem dvou procent lidí. Zelený zákal má mnoho příčin a úzce souvisí s poškozením nitrooční tekutiny, která zajišťuje správnou funkci sklivce (průhledná hmota vyplňující 2/3 oka) a rohovky (překrývá oční komoru, zornici a duhovku). Podle lékařů z České glaukomové společnosti je prvním ukazatelem zvýšený oční tlak.

Vědci z Hardvard Medical School a dalších amerických institucí od osmdesátých let sledovali 120 tisíc mužů a žen, u nichž hledali souvislost mezi pitím kofeinových nápojů a zeleným zákalem. Při výzkumu spolupracovali také s očními lékaři zapojených dobrovolníků, uvedli v odborném časopisu Ophthalmology and Vision Science.

Ukázalo se, že lidé, kteří pijí více než tři šálky kávy (dohormady do 140 gramů) denně, mají zvýšené riziko vzniku glaukomu. Jde vesměs o případy, kdy se choroba vyskytla v rodině a tito lidé mají vyšší riziko i bez pití kofeinu. Navíc negativní efekt se projevil pouze u kávy, nikoliv u čaje a coca-coly.

Přestože se jedná o rozsáhlou a dobře vedenou studii, neexistuje uspokojivý důkaz, že mezi kávou a slepotou existuje spojitost. Rozdíl mezi sledovanými lidmi mohl být způsobem také tím, že někteří oční lékaři byli ve svých diagnózách nepřesní.

Navíc sami odborníci přiznávají, že existuje více faktorů, které při vzniku zeleného zákalu hrají roli. O jejich vlivu se však zatím pouze spekuluje. Proto není třeba vynechávat odpolední kávu nebo přecházet k pití kávy bez kofeinu, pokud člověk nemá s nitroočním tlakem zásadní problémy.

Káva jako nepřítel?

O negativním vlivu kávy na lidský organismus se často hovoří u kardiovaskulárních nemocí. Jak odborníci na zvýšený krevní tlak, tak kardiologové se však často shodují, že pět šálků středně silné kávy denně lidem neublíží (někteří ale lidem s vyšším tlakem doporučují například bezkofeinovou kávu). "Je pravda, že krevní tlak nepatrně stoupne, ale protože má káva diuretický účinek, vše se brzy vyrovná," podotýká předseda České společnosti pro hypertenzi Jan Filipovský. Nic se ale nemá přehánět, což platí také u kávy.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ