Varování hygienika
Tropy jsou zpět, děti a senioři si musejí hlídat pitný režim
24.06.2016 15:32
V současných tropických vedrech je nutno hlídat pitný režim zejména dětí a seniorů. Mají oslabený pocit žízně, přitom u nich nedostatek tekutin může vyvolat i vážné zdravotní obtíže, varuje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Dospělý by měl vypít dva až tři litry tekutin za den, děti od dvou do tří let věku 1,3 litru, od čtyř do osmi let 1,6 litru a od devíti do 13 let až 2,1 litru za den, upřesnil.
Podle sdružení odborníků zajímajících se o pitný režim nepije správně polovina českých dětí. Dopoledne by měli školáci vypít přinejmenším čtyři deci tekutiny a pokračovat v pití rovnoměrně po celý den. Nedostatek tekutin vede k únavě, děti bolí hlava, hůře vnímají a nesoustředí se.
Za běžných klimatických podmínek ztrácí tělo asi 1,85 až 2,6 litru tekutin denně, a to močí, dýcháním či pocením. Horko riziko dehydratace zvyšuje, tělo ztrácí vodu zvýšeným pocením, kterým se ochlazuje.
"Nezapomínejme, že vhodnými zdroji tekutin jsou také ovoce a zelenina, například rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy," připomněl Valenta. U velmi oblíbených bublinkových nápojů, které jsou sycené oxidem uhličitým, je podle něj třeba myslet na to, že lidem s citlivějším trávením mohou způsobit nevolnost, průjem či nadýmání. Výhodnější proto je pít vodu neslazenou a nesycenou.
Na dostatek vody je nutno myslet také v případě zvířat, připomíná Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Vedro spojené s nedostatkem tekutin může ohrozit zvířata domácí, hospodářská i volně žijící. Zejména ve městech může být voda pro volně žijící zvířata těžko dosažitelná. Absence vodního zdroje může způsobit, že v ulicích začne náhle přibývat vyčerpaných nebo umírajících ptáků a drobných savců.
"Pomoc je přitom velice snadná. Na zahradu, římsu či okenní parapet stačí umístit nízkou misku s vodou. Nutno je vodu pravidelně doplňovat a misku čistit," uvedla Zdeňka Nezmeškalová z ČSOP. Kdo najde vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, měl by se obrátit na záchrannou stanici, kontakty jsou na www.zachranazvirat.cz, případně na centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.