Vypadá jako malý vibrátor i se podobně používá, účel je však ryze medicínský. Cvičení s vaginosondou zpevňuje pánevní dno a tím zabraňuje nechtěnému úniku moči a zlepšuje sexuální prožitek. Podobné účinky má i cvičení pilates.
Zakašlání, smích, sport i plné nákupní tašky se mohou stát pro ženy po porodu noční můrou. Vinou ochablého svalstva na dně pánve totiž může i při nenáročných činnostech docházet k nechtěnému úniku moči. Povolené pánevní dno navíc snižuje oběma partnerům prožitek ze sexu. Naštěstí i na tyto svaly platí cvičení. Jen se místo činek posiluje pomocí vaginosondy a místo do posilovny chodí ženy do ordinace fyzioterapeuta.
Většina Češek však o "vaginogymnastice" nikdy neslyšela. Čeští gynekologové ji totiž doporučují většinou jen ženám, které mají problémy s únikem moči déle než půl roku po porodu. Navíc tuto formu léčby české zdravotní pojišťovny nehradí. Naopak Francouzky dostanou hned v porodnici předpis na 10 lekcí "zdarma", a to bez ohledu na svůj zdravotní stav. Vaginogymnastika totiž funguje nejen jako léčba už existujících problémů, ale i jako dobrá prevence do budoucna.
"Zlepšení vidím už v průběhu terapie, která trvá většinou šest týdnů. A samy klientky si pochvalují, že je pro ně pohlavní styk méně bolestivý nebo že už lépe dokážou kontrolovat únik moči," tvrdí fyzioterapeutka Gwénaëlle Masmonteil z Paříže.
Cvičení s vaginosondou
Se sondou se "cvičí" několikerým způsobem. Než ovšem přijde vůbec na řadu, provede fyzioterapeut "manuální stimulaci", při které zjišťuje stav pánevního dna a pomáhá ženě uvědomit si, které svaly bude vlastně zatínat. Svaly pánevního dna totiž běžně vědomě nepoužíváme. Poté následuje elektrostimulace pomocí sondy, kdy elektrické impulsy o různé intenzitě rozpohybují svaly pánevního dna. Následuje takzvaný biofeedback, kdy žena sama podle pokynů fyzioterapeuta stahuje svaly kolem sondy.
Cílem vaginogymnastiky je posílit pánevní dno, které je důsledkem několika měsíčního tlaku hlavičky dítěte a napětí při porodu značně povolené až zdeformované. "Po porodu se může vyskytnout celá plejáda problémů - nechtěný únik moči, stolice, plynů, bolestivost při pohlavním styku, sestup dělohy i pochvy nebo v horším případě prolaps, kdy vnitřní gynekologické orgány vystupují z vaginy ven," vyjmenovává Vladimír Kališ, primář gynekologicko-porodnické kliniky ve Fakultní nemocnici Plzeň.
Podle Kališova průzkumu se s těmito příznaky potýká tři měsíce po porodu třetina rodiček.
"Brzy po porodu má určité problémy relativně mnoho žen, ale v krátkém horizontu ustupují, takže je začínáme řešit, až pokud přetrvávají déle než šest měsíců," udává jeden z důvodů, proč čeští lékaři na rozdíl od svých francouzských kolegů neposílají na vaginocvičení automaticky všechny čerstvé maminky.
Cvičit každý den
Léčebný efekt cvičení je podle gynekologa navíc jen omezený. "Cvičení pomáhá při lehčím úniku moči například při frekvenci jednou dvakrát týdně třeba při tanci nebo při běhu. Při závažnějších problémech, třeba úniku třikrát denně při zakašlání, ten efekt už nevidíme. Nepochybný význam posilování pánevního dna je ale určitě v prevenci, tedy předcházení problémů," souhlasí lékař.
O pozitivním účinku vaginogymnastiky je přesvědčena Libuše Švecová z Unie fyzioterapeutů ČR. Úspěch podle ní ale závisí na pravidelnosti cvičení "Klientky zaučujeme, jak si mají samy doma cvičit. Každodenní trénink je strašně důležitý. To nefunguje tak, že klientka přijde desetkrát na rehabilitaci a je fit," upozorňuje. "Pravidelným a dobře provedeným cvičením se ale opravdu dá zlepšit hodně."
Pokud by o cvičení měla zájem i žena bez lékařského předpisu, zaplatí za hodinu u fyzioterapeuta kolem 250 korun podle typu zařízení. Posilovat pánevní dno se nicméně dá i jinými formami cvičení, například na hodinách pilates, dodává fyzioterapeutka.