Veterináři začínají od čtvrtka kontrolovat všechny zásilky čolků a mloků, které přijdou ze zemí mimo Evropskou unii. Obávají se plísňového onemocnění, které do Evropy nejspíš zavlekli obojživelníci z východoasijských zemí. Choroba způsobuje zvířatům infekci kůže, končí smrtí. V Česku zatím nebylo onemocnění prokázáno, aktuálně je choroba v Nizozemsku, Belgii, Německu či v Británii, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.
V Česku zatím nebylo onemocnění prokázáno, aktuálně je choroba v Nizozemsku, Belgii, Německu či v Británii, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. "V případě, že by se onemocnění v České republice prokázalo, Státní veterinární správa by okamžitě přijala příslušná veterinární opatření s cílem zabránit dalšímu šíření. Nejdůležitější je však prevence a obrovská odpovědnost samotných chovatelů a obchodníků," uvedl Pejchal.
Do Česka se mloci a čolci podle veterinářů dovážejí hlavně ze Spojených států amerických, v menším množství pak z Asie, zejména z Hongkongu a Singapuru. Veterináři stanovili veterinární podmínky, za kterých se můžou dovážet, nyní však začnou kontrolovat každou zásilku. Podle těchto podmínek jsou například zvířata po příchodu do Česka držená v několikadenní izolaci od ostatních.
"Velmi důležité je především zabránit kontaktu dovezených exotických druhů s volně žijícími na území České republiky," připomíná Pejchal.
Onemocnění způsobuje plíseň Batrachochytrium salamandrivorans. U čolků a mloků nejdřív způsobí infekci kůže, následují kožní léze, nechutenství a poruchy pohybu. Choroba končí smrtí zvířete.
Infekce se šíří kontaktem mezi zvířaty, infikovanou vodou, ale i mokrými předměty. Proto je podle veterinářů nutné dodržovat preventivní opatření jako je čistit terária, ošetřovat odpadní vody dezinfekcí před vylitím do kanalizace či dezinfikovat nástroje vysoušením a teplem. Uhynulá zvířata se pak nemají vyhazovat do volné přírody bez dezinfekce, při zvýšených úhynech by se měli chovatelé ozvat veterinářům.