Zánět duhovky je poměrně vzácný, přičemž příznaky mohou být velmi rozdílné. Onemocnění očí byste ovšem neměli podceňovat, včasná léčba je totiž klíčová a předchází dalším závažnějším komplikacím.
Iritida (zánět duhovky)
Zánět duhovky je nazýván též iritida, Iris je totiž latinský název pro duhovku – jde o barevnou část oka, kterou vidíme. Slouží především pro regulaci světla, které prochází do oka. Zároveň ohraničuje přední a zadní segment oka. Někdy může dojít k zánětu, jehož příčiny jsou různé.
Příčiny onemocnění
Mnohdy není jednoduché určit, proč k zánětu došlo. Může se rozvinout v souvislosti s jinou infekcí. Například opary nebo pásový opar (způsobené herpes viry) mohou vést k iritidě, ale také tuberkulóza, syfilis, toxoplazmóza a další. Někteří lidé mají genetickou predispozici, mnohdy jde také o souvislost s autoimunitními onemocněními.
Kromě toho existuje také traumatická iritida – ta je způsobena poraněním oka. Může jít o poranění tupou silou, průnikem ostrého předmětu či popálením chemikáliemi nebo ohněm.
Příznaky
Symptomy tohoto onemocnění jsou poměrně nespecifické. Mnohdy jde jen o zarudnutí oka, bolestivost či citlivost na světlo. Zpočátku se tak může zdát, že jde třeba jen o zánět spojivek či podráždění oka. Později se ale mohou rozvíjet i další příznaky, jako je rozmazané vidění, ztráta periferního vidění či zraku celkově nebo bolest hlavy.
Akutní iritida se objevuje náhle, příznaky mohou trvat jen několik hodin, případně dní. Ale existuje také chronická iritida, u které se příznaky vyvíjí postupně, případně mohou trvat déle než tři měsíce.
Ať už zpozorujete jakýkoli problém s očima nebo zrakem, neměli byste ho podceňovat. Neléčená iritida může vést k šedému či zelenému zákalu a dalším problémům. Jakékoli oční onemocnění je třeba léčit včas, jinak hrozí trvalé poškození zraku. Pokud tedy pociťujete některý ze symptomů, je na místě navštívit odborníka. Oční lékař provede vyšetření a stanoví diagnózu.
Léčba
Pokud skutečně máte zánět duhovky, lékař vám pravděpodobně předepíše léky. Mnohdy jde o oční kapky, které mohou obsahovat protizánětlivé steroidy. Léčba se odvíjí od příčiny,v případě infekce jsou nasazena antibiotika, antivirotika či antimykotika podle původce. U autoimunitních příčin lze léky ovlivnit imunitní systém.
Kromě toho můžete pro úlevu užívat také léky proti bolesti. Pokud světlo bolest zhoršuje, přijdou vhod i tmavé sluneční brýle. Součástí léčby by měly být také následné kontroly, aby lékař zkontroloval, zda vše postupuje správně. Léčba totiž může trvat šest až osm týdnů.
Zánět duhovky není nic příjemného, je třeba ho řešit včas, abyste předešli komplikacím. Ale oftalmologa můžete navštívit i preventivně – spousta očních onemocnění totiž nebolí, proto je neodhalíte včas.