Voda po celém světě je kontaminovaná plastem

Zdraví
13. 9. 2017 04:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vědci objevili nový problém. Bylo zjištěno, že pitná voda po celém světě obsahuje mikroskopické části plastu. Nikdo zatím netuší, jaký dopad to může mít na lidské zdraví, nicméně odborníci volají po důkladné analýze a vyřešení problému. Informaci uvedl web The Guardian.

Vědci otestovali vzorky vody ze dvanácti států z celého světa, a když jim dorazily výsledky, byli v šoku. Byla to katastrofa: téměř 83 procent vzorků bylo kontaminováno mikroskopickými částmi plastu. Nejlépe dopadly evropské státy, například v Německu, ve Francii a ve Velké Británii bylo objeveno "jen" 72 procent vzorků.

Výsledky z USA byly však ještě horší. Ukázalo se, že 94 procent vzorků nebylo v pořádku. Odborníci uvádějí, že průměrný počet vláken na 500 ml se také velmi lišil. V Evropě bylo množství přibližně od 1,9 a ve Spojených státech od 4,9.

Nové analýzy tak dokazují všudypřítomný rozsah částic. Předchozí práce se z velké části zaměřila na znečištění plastu v oceánech, což ale naznačuje, že lidé konzumují mikroplasty prostřednictvím kontaminovaných mořských živočichů.

"Máme dostatek údajů z přírody a z toho, jaký dopad na ni má. Měli bychom být znepokojení," řekla vědkyně Sherri Masonová, odbornice na mikroplast, která prováděla výzkum. "Pokud to ovlivní přírodu, jak bychom si měli myslet, že nás to nějak neovlivní?" 

Vědci se tak obávají toho, jaký vliv mají plastové částice na lidský organismus a také toho, jaké jedy a chemikálie obsahují. Další problém podle Masonové je, že když se ve vodě nacházejí vlákna, je tedy možné, že obsahují i nanočástice, které jsou však nezměřitelné: "Jakmile jsou v nanometrickém rozsahu, mohou proniknout do buňky a to znamená, že se mohou dostat i do orgánů. A to by mohlo být znepokojující." Provedená analýza může zachytit částice větší než 2,5 mikronů, což je tedy 2500krát větší než nanometr.

Problém je však větší než by se dalo předpokládat. Rozsah kontaminace se postupně začíná odhalovat a výsledky zjištění nejsou vůbec příznivé. Mikroskopická vlákenka jsou totiž téměř všude - ve sladidlech, cukru a medu. Také podle nedávné německé studie bylo zjištěno, že z 24 značek testovaných německých piv měly v sobě všechny pozitivní nález. V Paříži například před dvěma lety zjistili, že jim plast - doslova - padá přímo z nebe na hlavu. 

Nový výzkum se zaměřil na 159 míst po celém světě. Jak se vlákna do vody dostala, zatím není jasné. Vědci se však shodují, že se to mohlo být atmosférou.

Autor: - mel -Foto: ČTK , Orawská Adéla

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ