Vývoj nových léků: nejistý byznys za miliardy

Zdraví
16. 1. 2011 08:00
Pokusy se často dělají i na zvířatech (ilustrační foto).
Pokusy se často dělají i na zvířatech (ilustrační foto).

Vývoj nových léků: nejistý byznys za miliardy. Látka GS 9219 měla být revolucí v léčbě rakoviny. Nádory u psů dokázala zničit za pouhých pět dní. Přesto se k pacientům nikdy nedostane. Investice za desítky milionů dolarů nový lék zpět nepřinese.

Před dvěma lety se psalo o látce GS 9219 jako o zázraku, který by mohl vyléčit vážně nemocné pacienty trpící nádorovým onemocněním mízních žláz. Zkoušky na zvířatech měly ohromující výsledky. Nádory u psů prý mizely už za pět dní, aniž látka napadala zdravé buňky v jejich těle. Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences investovala desítky milionů dolarů. Jenže zázrak se nestal.

Po dvou letech byl výzkum zastaven. Látka není vhodná pro léčbu lidí. „Důvodem ke skončení klinických zkoušek byl velmi úzký prostor mezi aktivitou a toxicitou látky," popisuje Ivana Krumlová, mluvčí Ústavu organické chemie a biologie, kde byla látka vyvinuta. V současnosti probíhá v zahraničí další vývoj látky pro veterinární účely. Avšak než se z GS 9219 stane lék alespoň pro zvířata, bude to trvat ještě několik let.

Zmařená investice? Nic neobvyklého

„Objevila se celá řada vedlejších účinků, kvůli kterým bylo nutné klinické testování zastavit. Pacienti trpěli nevolnostmi, vysokými teplotami a docházelo i k poškození ledvin," vysvětluje profesor Pavel Klener, onkolog, který se podílel na výzkumu látky. „Nejde o nijak neobvyklou situaci. Často se stává, že se klinické testování zastaví v některé z jeho fází."

"Například lék proti rakovině dělohy byl téměř před uvedením na trh, ale zjistilo se, že není při léčbě úspěšnější než doposud užívané preparáty," vysvětluje Klener. Investice desítek i stovek milionů dolarů se tak nikdy nemusejí vrátit. „Vývoj nových léků je extrémně drahý, trvá mnoho let a výsledek je vždy nejistý," říká lékař Pavel Marek ze společnosti Neox Clinical Research, která zajišťuje provádění klinických testů pro farmaceutické firmy.

Stále více objevů, ale méně léků

Ve vývoji nových léků v posledních letech došlo k paradoxní situaci. I když vědecké týmy z celého světa každý rok objeví asi deset tisíc nových látek, které by se potenciálně mohly stát léky, všemi fázemi klinického testování projdou maximálně dvě z nich.

Celý článek si přečtete v časopisu Instinkt,  který vyšel ve čtvrtek 13. ledna.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ