Vědci: Lež v esemeskách se dá poznat podle vzorce

10. 11. 2017 09:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zatímco lhaní při osobním kontaktu prozrazují signály jako nervozita, červenání se nebo vyhýbání se očnímu kontaktu, v případě textových zpráv je to složitější. Vědci z Cornellovy univerzity v americkém městě Ithaca ale tvrdí, že v textových zprávách našli vzorec naznačující, zda pisatel mluví pravdu. Píše o tom britský deník The Independent.

Vědci podle něj analyzovali 1703 konverzací. Rozdělili je na pravdivé a lživé a podle pohlaví odesilatele. Spočítali množství slov a výskyt některých výrazů v procentech. Zjistili, že když lžou ženy, mají tendenci používat slova týkající se vlastní osoby jako "já" nebo "moje".

Lživé textovky žen obsahovaly v průměru osm slov. Pravdivé měly slov devět. Skupina mužů se ukázala být ošidnější, lživé i pravdivé zprávy měly obojí v průměru sedm slov. Obě pohlaví nicméně při lhaní mnohem častěji používala nezávazné výrazy, jako "pravděpodobně" nebo "možná".

Podle obdobné studie Univerzity Brighama Younga v Utahu záleží také na tom, jak dlouho autorovi zprávy trvá, než svému protějšku odpoví. S textem obsahujícím lži si pisatelé dávají načas, uvedli tamní vědci. Napsat lživou zprávu trvá podle nich o deset procent déle než pravdivou.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/FirmBee

Další čtení

ilustrační foto

Ryanair žádá nasazení armády kvůli frontám na letišti v Charleroi

Domácí
18. 4. 2025
Pašijové hry, kterými si lidé o Velikonocích připomínají poslední dny Ježíše Krista v kulisách zříceniny vodního hradu Lipý.

Pašijové hry na hradě Lipý patří k Velikonocům v České Lípě bez ohledu na počasí

Domácí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Je Velký pátek, den, kdy ukřižovali Krista. Měl by platit půst, ticho a rozjímání

Domácí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ