Workoholiků přibývá. Zkuste si, zda nepatříte mezi ně

Zdraví
29. 4. 2012 08:30
Workoholismus postihuje zejména mladé a ambiciózní lidi.
Workoholismus postihuje zejména mladé a ambiciózní lidi.

Spolu s využitím moderních technologií a chytrých telefonů, díky kterým se lidé dostanou na e-mail téměř kdekoliv, se stírá hranice mezi pracovní sférou a soukromým životem. Psychologové varují před nárůstem lidí závislých na své práci. Norští vědci z univerzity v Bergenu proto sestavili jednoduchý test, který by měl lékaře i laiky upozornit, že s jejich pracovním nasazením není něco v pořádku.

Workoholismus neboli chorobná závislost na vlastním zaměstnání postihuje zejména mladé a ambiciózní muže, ale v poslední době se podle psychologů objevuje i u žen. Podle předchozích studií může vysoké pracovní nasazení bez výrazných chvil odpočinku vést až k nespavosti, pocitu permanentního stresu, rozvoji úzkostí a depresí či syndromu vyhoření.

"Lidé si navíc neuvědomují, že závislost negativně ovlivňuje i okolí workoholika a podepisuje se na jeho rodině," upřesňuje autorka projektu Cécilie Schlou Andreassenová v listu Le Figaro. Lékařské postupy jsou však podle ní zastaralé a se svými kolegy se rozhodla vytvořit pro veřejnost nový, ale účinný nástroj, jak jednoduše a rychle poznat, že něco není v pořádku.

Vznikl tak Bergenský ukazatel, který se skládá ze sedmi kritérií specifikujících chování závislého člověka. Vědci otestovali svůj nástroj na 12 tisících zaměstnancích z 25 různých odvětví. "Zajímavé bylo, kolik lidí po našem testu skutečně vyhledalo odbornou psychologickou pomoc. Stejně jako u jiných závislostí se u workoholismu propojuje nutnost s pocity uspokojení. Lidé si totiž užívají to, že je jejich kolegové obdivují," dodává Andreassenová.

Norští vědci nyní chtějí konzultovat svůj test se zástupci ze světových odborných společností. Přestože se o problémech workoholiků hovoří od 60. let minulého století, většina států oficiálně diagnózu neřadí mezi choroby, přestože se s ní lékaři v běžné praxi často potýkají.

TEST: Patříte mezi workoholiky?

Norský test se skládá ze sedmi částí. Na každou otázku můžete přitom odpovědět "nikdy", "výjimečně", "občas", "často" a "vždy".

1. Napadá vás, že byste své práci měli věnovat více ze svého času?

2. Trávíte v práci více času, než je požadováno?

3. Snažíte se v práci omezit pocity viny, úzkosti, neschopnosti či deprivace, že všechno nestihnete?

4. Nabádají vás vaši blízcí k omezení práce, ale vy je stejně neuposlechnete?

5. Cítíte se špatně, když nemůžete pracovat?

6. Odkládáte svůj volný čas kvůli práci?

7. Odráží se vaše práce negativně na vašem zdraví?

Pokud jste alespoň čtyřikrát odpověděli "vždy" nebo "často", měli byste vyhledat odbornou pomoc.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ