Lékaři v Turecku poprvé na světě transplantovali čtyři končetiny

Zdraví
25. 2. 2012 10:30
Na zákroku se podílelo více než 50 lékařů (ilustrační foto).
Na zákroku se podílelo více než 50 lékařů (ilustrační foto).

Všechny čtyři končetiny transplantovali jako první na světě chirurgové v turecké nemocnici mladému muži. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na šéfa týmu čítajícího více než 50 lékařů, který pacientovi v nemocnici v Ankaře přišíval obě ruce a obě nohy více než 20 hodin. Operace začala v pátek.

Murat Tuncer, rektor univerzitní nemocnice Hacettepe v Ankaře, oznámil, že v pátek byla v této nemocnici rovněž úspěšně provedena transplantace tváře jinému pětadvacetiletému muži, který o 70 procent obličeje přišel v pouhých dvou letech, kdy v jeho blízkosti vybuchla televize. Šlo o teprve druhou transplantaci tváře, která byla kdy v Turecku provedena.

Jak však informoval místní tisk, transplantacím předcházela chyba nemocničního personálu, který část orgánů přivážených k nemocnici nechal vypadnout na zem z chatrné kartonové krabice.

Čtyřnásobná transplantace končetin následovala poté, co se v lednu v jiné turecké nemocnici úplně nezdařila trojitá transplantace končetin. Lékaři sice úspěšně přišili pacientovi obě ruce a jednu nohu, ale tu museli poté znovu amputovat kvůli nekompatibilitě tkání. I tehdy šlo o světovou premiéru, 34letý muž dostal současně tři končetiny, dvě ruce a jednu nohu, od jednoho dárce.

Ve stejné době se povedla i transplantace obličeje

Jiný tým ve stejné nemocnici na jihu Turecka a ve stejné době transplantoval obličej stejného dárce 19letému pacientovi. Šlo o vůbec první podobnou operaci v Turecku. Transplantace obličeje byla již 20. na světě. První taková úspěšná operace se uskutečnila ve Francii v roce 2005.

Španělští lékaři loni v červenci jako první na světě provedli transplantaci obou dolních končetin zároveň. Pacient ztratil při nehodě obě nohy nad koleny a jeho operace trvala zhruba 14 hodin.

Belgie se po Francii a Španělsku stala začátkem ledna třetí evropskou zemí, která zvládla transplantaci obličeje. Tým lékařů obličej zesnulého dárce transplantoval znetvořenému pacientovi, jemuž chyběly nejen rty, ale také svaly a nervy. Na zákroku se podílelo 65 lékařů a operace trvala dvacet hodin.

Ojedinělými transplantacemi hlavně obličejů se proslavil i světově známý český chirurg Bohdan Pomahač a jeho tým v nemocnici v americkém Bostonu. Jen v loňském roce provedl se svými kolegy v USA nejméně tři takové jedinečné operace.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ