Pacienti s epilepsií se stále častěji zaměřují na ketogenní dietu, která dokáže u třetiny z nich výrazně zlepšit stav díky vysokému obsahu tuků. V Česku žije sedmdesát tisíc epileptiků a u dvaceti až třiceti procent z nich nezabírají léky. Operace navíc pomáhá velmi malému počtu pacientů.
Tajemství fungování upravené stravy spočívá ve vysokém obsahu tuků. Ani samotní lékaři si však nedokážou přesně vysvětlit mechanismus působení diety. "Přesný mechanismus účinku u ketogenní diety není známý. Předpokládá se pozitivní vliv stabilní hladiny cukrů na činnost mozku. Dále dieta s vysokým obsahem tuků upravuje činnost mitochondrií, a tím energetickou situaci jednotlivých buněk. Jsou popsané mnohé další efekty diety. Například i pouhé omezení energetického příjmu může snižovat počty záchvatů," řekla serveru TÝDEN.CZ dětská neuroložka Klára Brožová z Thomayerovy nemocnice.
Pokud pacient konzumuje hodně tuků, jeho tělo se začne chovat, jako by hladovělo - tedy využívá tukové zásoby. Stravu je však nutné doplnit ještě o důležité minerály a vitaminy. "Ketogenní dieta velmi dobře funguje u třetiny pacientů (dochází alespoň k devadesátiprocentní redukci počtu záchvatů). U lidí, na něž dieta správně působí, efekt přetrvává dlouhodobě. U dětí je prokázáno, že efekt přetrvává u většiny i po vysazení diety, záleží ale na příčině a typu epilepsie," vysvětluje Brožová.
Svíčkovou ku zdraví
Lékaři doporučují dietu dodržovat po dobu dvou let, přičemž v prvních třech měsících po jejím nasazení se nemění užívání léků. Pokud však dojde ke zlepšení stavu, dieta se začne upravovat nebo se zredukuje užívání medikamentů.
Jako příklad lékařka uvádí recept na svíčkovou omáčku pro čtyřletého chlapce: Mrkev 30 gramů, celer 11 gramů, petržel 6 gramů, cibule 5 gramů, třicetiprocentní smetana 57 gramů, máslo 83% 12 gramů, olej slunečnicový 11 gramů, kuře 21 gramů. Postup: maso nakrájíme na tenké nudličky a na másle zprudka po všech stranách opečeme. Maso vyjmeme, přidáme očištěnou a na plátky nakrájenou zeleninu, cibuli a osmahneme do světlehněda. Pak znovu vložíme maso, přidáme koření (v sáčku malé množství bobkového listu, citronové kůry, nového koření, kuličku pepře), mírně podlijeme a dusíme. Maso poléváme šťávou a podle potřeby případně trochou vody. Měkké maso vyjmeme a postupně ředíme vzniklý výpek smetanou. Potom omáčku rozmixujeme ponorným mixérem, případně trochu osolíme. Nalijeme ji na maso a ještě na plotně prohřejeme."
Epilepsie je vážné neurologické onemocnění, které se projevuje záchvaty. Existuje mnoho druhů nemoci, které se liší typem záchvatů, věkem při jejich vzniku či reakcí na léčbu. V některých případech je epilepsie dědičná. Nejčastěji začíná u dětí a seniorů, ale může postihnout kohokoliv. V Evropě s touto diagnózou žije šest milionů lidí. |