Zákaz zbraní nic nevyřeší. Právo se bránit je jednou ze záruk demokratické společnosti, říká Hraba

Domácí
25. 11. 2024
Podle senátora Zdeňka Hraby je současná legislativa týkající se držení zbraní v Česku relativně dobře nastavena, tlaky na úplný zákaz držení zbraní by podle něj nic dobrého nepřinesly. „Omezí se tím legální držení zbraní, ale ne držení jako takové, protože zločinec si je vždy nějak opatří. Nezajistí se tím, že nebude docházet ke zločinům se zbraněmi, vraždy jsou také zakázané a přesto se dějí,“ říká Hraba. 

Hraba je přesvědčen o tom, že úprava držení zbraní vždy vychází z nastavení společnosti, a to, zda v zemích dochází k masovým střelbám je pak odrazem stavu dané společnosti. „V USA jsou ti střelci často vykořenění jedinci bez zázemí, jedinci, kteří jsou šikanovaní a zneuznaní, často z nefungujících rodin. Například v Izraeli je také hodně zbraní, ale hromadné střelby se tam nedějí. Sama volnost úpravy držení zbraní v USA není podle mě hlavním důvodem toho,  proč dochází k tolika útokům. Počet zbraní se radikálně nezvyšuje, ale počet masových střeleb ano,“ vysvětluje Hraba. 

„Právo umožnit lidem bránit se nejen střelnými zbraněmi je jednou ze záruk demokratické společnosti, odzbrojení řádní občané jsou snadnými terči,“ je přesvědčen Hraba s tím, že snahy o zakazování zbraní přichází převážně z levicové části politického spektra. Neřekl bych ale, že jde o klasickou levici typu sociální demokracie, spíše o ty novolevicové novotvary a woke levici,“ dodává Hraba.

Jaké nedostatky vnímá Zdeněk Hraba v nové zákonné úpravě držení střelných zbraní? Proč podle něj nejsou potřeba pro získání zbrojního průkazu psychotesty? Jakou roli by v osvětě měl hrát stát? Poslechněte si celou epizodu.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné