Druhé otevřené mistrovství Evropy ve sportovním bridži, které začíná dnes a koná se v Praze, hostí téměř dvojnásobně více týmu než první turnaj. Soutěže se účastní 88 týmů složených ze 434 hráčů z 32 zemí světa, ale především Evropy. Proti prvnímu ročníku, který se uskutečnil ve Francii přibližně se 40 týmy, jde o výrazný nárůst. V rozhovoru to ČTK řekl místopředseda Českého bridžového svazu Milan Macura. Turnaj potrvá týden do čtvrtka 20. února.
Bridž je karetní hra pro čtyři hráče, kteří hrají ve dvojicích proti sobě. Cílem je nejprve správně odhadnout, kolik zdvihů, tedy herních kol, dokáže člověk se spoluhráčem získat, a pak se je snažit uhrát, zatímco soupeři se jim v tom snaží zabránit.
"Pro Českou republiku je velký úspěch, že se druhé otevřené mistrovství Evropy koná zde. U nás je registrováno pouze 300 hráčů, zatímco ve Francii nebo Polsku jsou to desetitisíce. Navíc nemáme takovou finanční podporu jako jiné země. Přesto se nám podařilo přivést tolik účastníků a ukázat, že můžeme pořádat mezinárodní akce na vysoké úrovni," uvedl Macura.
Turnaj se od klasických mistrovství národních týmů liší tím, že umožňuje účast mezinárodně složeným týmům. I v českých týmech jsou hráči z jiných zemí. Celkem se přihlásilo šest týmů s českými hráči, z nichž dva jsou ryze české. Důležitou roli hraje i mládež, dva týmy jsou složené převážně z hráčů do 21 let.
Bridž je na rozdíl od jiných karetních her považován za myšlenkový sport, který se svou složitostí přibližuje šachům. "Hráči musí kombinovat logiku, strategii a spolupráci ve dvojici, přičemž každá hra začíná jiným rozložením karet," popsal Macura. Turnaje v bridži nenabízí finanční odměnu, hráči získávají ale prestiž a lepší bodové hodnocení v žebříčcích.
Macura dodal, že zájem o bridž v Česku v posledních letech spíš opadl. Před pandemií covidu-19 měl 500 registrovaných hráčů, nyní je jich o 200 méně. "Snažíme se to změnit, rozvíjíme on-line školu bridže a pracujeme na lepší infrastruktuře, aby noví hráči měli kde hrát. Nejde jen o výuku, ale i o to, aby měli kam dál růst. Podobně jako v šachu u nás funguje celostátní liga a mistrovství v různých kategoriích," řekl.