Automobilky zralé na odstřel
04.02.2009 08:00 Původní zpráva
Kvůli finanční krizi se dostane do těžkých časů hodně automobilek. My jsme ale vybrali pět z nich, které by měly namále i bez světové recese. Některé trápí zastaralé technologie, jiné mizerná kvalita, nebo prostě vyrábějí auta, která nikdo nechce. Seřazeny jsou podle abecedy, vyhlašovat jejich pořadí nemá smysl.
Hummer
Sen Arnolda Schwarzeneggera procitl do kruté reality. Původem rakouský kulturista a herec a dnes guvernér amerického státu Kalifornie se osobně zasadil o spuštění sériové výroby kdysi vojenského terénního vozu. Civilní verze amerického speciálu Humvee (pro níž je v Česku nutno mít řidičský průkaz na nákladní automobily) se již nevyrábí, místo ní značku reprezentují dvě velká terénní auta poháněná benzinovými motory. V terénu jsou schopná, ale na silnici příliš velká, těžká a mohutně exhalující. Taková monstra mají v době blížícího se snižování emisních limitů smůlu i přes jistou oblibu mezi českými hokejisty a fotbalisty. Především více než pětimetrový a téměř tři tuny vážící model H2 poháněný šestilitrovým osmiválcem se stal příkladem žravého a k okolí neohleduplného auta, s nímž jezdí arogantní sobci. A to se dnes nenosí. Značka Hummer je na prodej. Ale zatím o ni nikdo nemá zájem.
ČTĚTE TAKÉ: Pozor na tlustá auta. Nebezpečí úrazu!
Lancia
Lancia byla pojmem. Italská značka se slavnou historií, která překvapovala svět novými vynálezy. Byla symbolem luxusu, originálních technických řešení, vyspělosti a špičkové kvality. Jenže právě na svůj perfekcionismus nakonec doplatila, výroba po všech směrech dokonalých vozů se stala příliš nákladnou, a tak v roce 1969 Lancii koupil koncern Fiat. Pod ním si užila ještě více než dvě dekády plné zajímavých aut a sportovních úspěchů, než na ni její posléze churavějící majitel začal šetřit. Slavná značka dnes živoří, lancie se staly jen luxusnějším převlekem fiatů. Dnes Lancia prodává ledabyle zpracovaný malý hatchback Ypsilon, který je jen jakousi variací na Fiat Punto minulé generace; pod lákavou karoserií kompaktního MPV Musa se skrývá Fiat Idea. A nová Lancia Delta je jen prodlouženým a lépe vybaveným derivátem Fiatu Bravo.
ČTĚTE TAKÉ: Příběh Lancie - od hvězd až k Fiatu
Maybach
I slavný koncern Daimler se občas splete. Znovuvzkříšení slavné německé luxusní značky Maybach vypadalo jako vynikající nápad, jenže nedopadlo tak, jak by si v koncernu Daimler přáli. Když v roce 2002 představili první Maybach 57 a jeho prodlouženou verzi 62, reakce na novinku rozhodně nemohly splnit očekávání do ní vložené. Superluxusní limuzína vypadala jako nabobtnalý Mercedes třídy S. A co bylo horší, nenašlo se ani tolik zákazníků, kolik v koncernu plánovali. Maybach nikdy nevykročil ze stínu svého úhlavního konkurenta, značky Rolls-Royce. Přestože jde o kvalitní a rychlou limuzínu, nabízející téměř nekonečné možnosti individualizace. Jenže jí chybí jedna důležitá věc: charizma. Maybach je autem, za kterým se na ulici asi neohlédnete.
ČTĚTE TAKÉ: Maybach se zatím drží nad vodou
Saab
Smutný příběh ze severu. Saaby měly záviděníhodnou pověst kvalitních a spolehlivých aut s vynikající bezpečností. Mnoha lidem tyto švédské koráby zachránily život. Saab se zasloužil o spoustu bezpečnostních inovací, které převzaly jiné automobilky. Jenže v osmdesátých letech se značka dostala do ztrát. Její polovinu koupil v roce 1990 americký koncern General Motors a později opanoval i zbytek firmy. A začala jízda z kopce. Dříve plnohodnotný konkurent nejen německých luxusních značek začal sdílet techniku s Oplem a dnes nemá jediný model, který by nebyl zastaralý. Doba vzniku je vidět i na nedávno modernizovaném 9-3, jehož základy mají původ v minulé generaci Opelu Vectra. Vlajková loď 9-5 se poprvé představila už v roce 1997 a představení nástupce Saab stále odkládá. Na dokončení jeho vývoje nejsou peníze, zvláště když má finanční problémy koncern GM samotný. Kdyby se ve švédské továrně Trollhattan nevyráběl Cadillac BLS (převlečený Saab 9-3), už by byla zavřená. A co je nejhorší, značka Saab je nyní na prodej a nikdo o ní nejeví zájem.
ČTĚTE TAKÉ: O švédský Saab nemá nikdo zájem
SsangYong
Nejdříve to vypadalo docela dobře. Jihokorejská značka SsangYong měla licenční technologii značky Mercedes-Benz a vyráběla v terénu poměrně odolná auta. A také jednu limuzínu postavenou na základech starého Mercedesu třídy E. Ale to na asijských trzích tolik nevadilo. Pak došlo ke změnám majitelů. V roce 1997 SsangYong koupilo Daewoo a dnes patří čínské automobilce SAIC, pod níž vyrábí velmi bizarní automobily nevalných jízdních vlastností. V anketách hledajících nejošklivější auta současnosti i historie se pravidelně umísťují na čelných příčkách, výrobní program nabízející v podstatě jen terénní auta a jejich odvozeniny neobsahuje nic, co by si mohlo koupit více lidí. Právě SsangYong jako první zkombinoval nevýhody terénního vozu s kupé v podivném modelu Actyon. Korejská značka nyní krachuje, nová auta už nevyrábí. Nemá na ně ani díly, protože dodavatelé, majíce strach o zaplacení, je přestávají SsangYongu posílat. Ale prý o tuto nešťastnou značku projevil zájem jakýsi ruský investor.
ČTĚTE TAKÉ: Deset nejexotičtějších aut na našich silnicích
Foto: archivy automobilek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.