Ženy a auta: víc než kabelka
25.05.2009 08:00 Původní zpráva
Ženy svá auta „nosí". Vnější design je tvář, kterou ukazují ostatním. Kabina je jejich skutečným nitrem. Přední sedadla jsou pracoviště. Na zadní sedačky patří děti, nebo odpadky. A kufr je místem, kam věci odcházejí zemřít.
Jak má vypadat ideální auto pro ženy? Sedí rády za tunou plechů v bytelném Audi Q7? Anebo milují růžová auta jako Barbie, k jejímž padesátinám nedávno Fiat spolu s Mattelem vytvořil speciální pětistovku? Pár možná, ale jen sotva je obrovské SUV nebo malý fiátek snem každé bez ohledu na to, zda studuje vysokou školu, stará se v domácnosti o tři děti, či plánuje, že si v důchodu za volantem procestuje Evropu. Na zobecňování se toho moc postavit nedá, snad jen předsudky.
Muži prý vybírají auta srdcem, a když zadáte slova woman+driving na You Tube, objeví se vám spousta videí dokládajících absolutní neschopnost žen za volantem. Jenže osobní vozy mnoha mužů mají koní méně než průměrný ovčín stejně jako najdete řidičky, které ovládají auto tak brilantně jako Danica Patricková. Američanka, která má stále šanci dostat se jako první žena do formule 1. (A naopak lahůdky typu Prince Proki drifts an Impreza nefigurují na You Tube pod klíčovými slovy man+driving.)
S komplikovaným vztahem žen k autům mohou pomoci statistiky. Poradenská společnost A. T. Kearney odhaduje, že v Evropě a Spojených státech rozhodují o typu nového auta ve více než šedesáti procentech případů. Zeptejte se Michaela Albana z designového oddělení General Motors a jeho odhad stoupne až na 85 procent. Nejistá čísla mají své opodstatnění. Když pomineme těch zhruba pětačtyřicet procent kupců nových aut, které tvoří přímo ženy, kolik mužů skutečně přizná, že je při výběru ovlivnila jejich lepší polovička? A kolik z nich si to vůbec uvědomuje?
Ženy píší ženám |
Technické popisy plné nicneříkajících čísel a nesrozumitelné terminologie. Testy nových aut a články o nejmodernějších vychytávkách v nich jsou jen málokdy lákavé počtení. Změní to webové stránky zaměřené na řidičky? Renomovaný britský magazín What Car? provozuje www.evescar.com, ve Spojených státech najdete třeba Ask Patty. A ani Česko není pozadu. Stačí zadat do internetového vyhledávače Žena v autě nebo Žena a auto. Tak se totiž jmenují dva projekty, které dělají (většinou) ženy pro ženy. Nabízejí spoustu informací o bezpečnosti, ale také absurdity typu dopravní horoskop. O předminulém víkendu podle něj existovalo "zvýšené riziko setkání se s podnapilými či zfetovanými účastníky silničního provozu (Slunce kvadratura Neptun)". Přesto se od stránek „pro muže" bohužel zatím příliš neliší. Alespoň zatím. |
Nejde přitom zdaleka o uzurpátorské sklony jedné manažerky. Ženy hrají při koupi aut čím dál větší roli a výrobci také prostřednictvím Sipesové čím dál víc berou v potaz jejich pohled na věc. Ostatně nový roadster Z4, které se co nevidět objeví na českém trhu, chce podle zástupců BMW zaujmout ženy více, než se to dařilo předchozí generaci.
Automobilky se v minulosti ženskému pohledu vyhýbaly. Hlasové ovládání v autech bylo zpočátku zaměřeno na muže stejně jako rychlost vystřelování airbagů. Osobní vozy byly navrhovány coby neutrální ve vztahu k pohlaví, jenže to pouze znamenalo, že se ženy nebraly v potaz. Nyní se situace mění.
Kromě posunu prodejních preferencí k zaměření automobilek na ženy přispěla studie Volva s názvem Your Concept Car z roku 2004. Vůz vytvořený ženami z týmu švédské automobilky se snažil vyhovět řidičkám v co nejvíce ohledech. Existuje tedy skutečně auto, které ženy uspokojí víc než jiné?
Volvo by na to mělo mít patent. V USA si více než polovinu aut této značky kupují ženy a také v Evropě k ní stále více tíhnou. Proč? Reputace založená na bezpečnosti je základem. Konstruktérky a designérky švédské automobilky si stanovily několik cílů, které během posledních dvaceti let hrají hlavní roli vždy, jakmile dojde na téma nejvhodnější auto pro ženy.
K bezpečnosti se přidává ekologický provoz, který ženy vnímají výrazněji než muži. Pak je potřeba myslet na snadné nastupování a vystupování, spoustu úložných prostorů pro mobil, klíče a kabelku, perfektní výhled do všech stran, snadné parkování a možnost přizpůsobit auto uvnitř aspoň zčásti představám majitele. Minimální údržba spočívající v dolévání benzinu a vody do ostřikovačů seznam završuje.
Mnohé z prvků inspirovaných konceptem YCC se objevily v sériovém Volvu C30 z roku 2006. Třebaže kariéra nového nejmenšího volva započala dobře, jednotlivé prvky nemusejí znamenat automaticky úspěch. Barevné variace interiéru nabízel třeba Peugeot 1007 a jednoduchou obsluhu Audi A2, nicméně obě tato auta na trhu pohořela - a nikoli kvůli tomu, že by byla příliš zaměřená na ženy.
ČTĚTE TAKÉ: Test Volkswagenu Tiguan 1,4 TSI
Některé recepty naopak vycházejí. Na skvělý rozhled po okolí a snadné nastupování sázejí všechna sportovně užitková auta včetně Mercedesu GLK, jehož marketing se před rokem spojil s filmem Sex ve městě. A tato sázka vychází bez ohledu na filmy, v nichž se auta objeví, a bez ohledu na to, jakou vozy nesou značku.
ČTĚTE TAKÉ: Test Volva XC60 T6
Prozíravost stvořitelek konceptu Volva přesto stojí za pozornost. Během pěti let od premiéry studie se na trh dostal parkovací systém podobný tomu z YCC, který ověří velikost parkovacího místa pro vaše auto, díky elektronické parkovací brzdě je víc místa mezi předními sedadly na odkládání klíčů a kabiny aut se chlubí háčky na kabelky kdekoli, kde je to možné. Ne snad že by „ženské" kupé všechny tyto prvky představilo světu. Jen na ně upozornilo, což stačí.
Do módy se opět dostal širší barevná paleta, takže Ford Fiesta v ostře fialové není anomálií. Anebo žlutozelená Kia Soul, nemluvě o veselých polepech Fiatu 500. A nikoli náhodou zdůrazňují u Audi, BMW či Mercedesu, že jejich individualizační programy vám umožní nalakovat auto přesně podle odstínu rtěnky.
ČTĚTE TAKÉ: Test Fiatu 500 1,2
Trend zaměřující se na ženy za volantem může nicméně přinést jen dobré věci. Společnost J. D. Power and Associates udělala průzkum mezi patnácti tisíci řidiči a zjistila, že jsou náročnějšími zákazníky než muži. Osmistránkový dotazník se ptal na spokojenost s autem v osmi různých kritériích od výkonu po náklady na provoz, přičemž ženy byly méně spokojeny ve všech hodnocených kritériích.
„Nikdo netouží řídit speciální auto pro ženy," uvedl před dvěma lety Thomas Weber z koncernu Daimler. „Při navrhování aut se zkrátka musíme zamýšlet nad potřebami jak řidičů, tak řidiček. A Marti Barlettaová, která se specializuje na marketing zaměřený na ženy, jen dodává: „Ženy jsou náročnějšími zákazníky než muži. Jakmile uspokojíte je, uspokojíte kohokoliv."
Foto: archivy automobilek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.