Zablokovaný východ: dvojí dělení Polska

22. 1. 2009 08:00
Fiat 125p se vyráběl v licenci italské automobilky.
Fiat 125p se vyráběl v licenci italské automobilky.

Fiat 125p se vyráběl v licenci italské automobilky.Trabanty, škodovky, moskviče. Volhy, vazy a uazy. A také gazíky, wartburgy, oltcity, dacie a zastavy tvořily páteř socialistického vozového parku. Co se stalo se slovutnými značkami okupujícími české silnice koncem osmdesátých let?

Polsko nemělo před druhou světovou válkou ve výrobě osobních automobilů výsledky, které by stály za řeč. Největší rozmach zaznamenal tamní automobilový průmysl v Polské lidové republice v šedesátých a sedmdesátých letech zásluhou licenčních smluv s italským Fiatem.

FSM (Fabryka Samochodów Malolitrazovych)
Maluch alias Polski Fiat 126p postavil Polskou lidovou republiku na čtyři kola. Podobně jako pětistovka Itálii, nebo Trabant socialistické východní Německo.

Maluchů v Polsku vzniklo víc než v rodné Itálii.Malý vůz založený na Fiatu 126 vyráběla v letech 1973 až 2000 automobilka s továrnami v městech Bielsko-Biala a Tychy. Auto produkoval polský automobilový průmysl nejen pro východní blok, ale třeba pro Austrálii. A zatímco italský Fiat prodal 1,4 milionu kusů svého auta, Poláci jich distribuovali přes 3,3 milionu.

Do tehdejšího ČSSR se auto dostalo koncem sedmdesátých let a stálo přes 40 tisíc Kčs. Zhuba o 15 tisíc víc než trabant a o patnáct tisíc méně než Škoda 105. Největší prodeje v tuzemsku model zaznamenal v roce 1988, kdy si jej odvezlo domů téměř sedm tisíc šťastných majitelů. V roce 2000 nahradila malucha produkce Fiatu Cinquecento. Továrny bývalé společnosti FSM dnes využívá pro výrobu svých modelů Fiat a částečně Ford.

FSO (Fabryka Samochodów Osobowych)
Polská automobilka FSO začala stavět svoji továrnu v roce 1948. O tři roky později představila první model Warszawa M-20, licencovaný sovětský vůz GAZ M-20 Poběda. Ten vytrval ve výrobě až do roku 1973.

FSO Polonez byl labutí písní značky FSO.Už v polovině šedesátých let však polská vláda podepsala licenční smlouvu s italským Fiatem, jejímž výsledkem byl Fiat 125p. První auto sjelo z montážních pásů poblíž Varšavy koncem roku 1967. Fiaty 125p nejdříve poháněly čtyřválce o objemu 1,3 a 1,5 litru, později i benzinová šestnáctistovka, a dokonce osmnáctistovka. Poslední jmenovaná nesla označení 132p.

Od roku 1978 se vyráběl modernizovaný FSO 1500 Polonez (alespoň pokud jde o díly karoserie), který sjížděl z polských výrobních pásů až do roku 1991. V roce 1983 byl i Polski Fiat 125p přejmenován na FSO 125p. Aut založených na Fiatu 1300/1500 z počátku šedesátých let s karoserií italského Fiatu 125 se nakonec vyrobilo necelých 1,5 milionu.

ČTĚTE TAKÉ:
Automobilové značky z bývalého SSSR

Automobilové značky z bývalé Rumunské lidové republiky
Automobilové značky z bývalé NDR
Automobilové značky z bývalé Jugoslávie

Po roce 1989 se polská vláda snažila automobilku privatizovat. Prvním výsledkem byla dohoda s General Motors, na jejímž základě produkovala automobilka Opely Astra. V roce 1995 pak FSO koupila jihokorejská automobilka Daewoo. Jenže Jihokorejci start v Evropě značně přepálili, což vyústilo v krach Daewoo v roce 2000. Od roku 2005 má ve výrobním závodě majoritní podíl UkrAvto, a jelikož GM odkoupila část zkrachovalé Daewoo Motors, vyrábějí se dnes v Polsku chevrolety.

Foto: Newspress, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ