<span>Zablokovaný východ:</span> bašta dvoutaktů

24. 1. 2009 08:00
Trabantů se v Cvikově vyrobilo přes tři miliony.
Trabantů se v Cvikově vyrobilo přes tři miliony.

Trabantů se v Cvikově vyrobilo přes tři miliony.Trabanty, škodovky, moskviče. Volhy, vazy a uazy. A také gazíky, wartburgy, oltcity, dacie a zastavy tvořily páteř socialistického vozového parku. Co se stalo se slovutnými značkami okupujícími české silnice koncem osmdesátých let?

Soudruzi v Německé demokratické republice měli na co navazovat. Minimálně na výrobu automobilů počínající koncem devatenáctého století. Továrny na jejich území měly před nástupem socialismu automobilky Horch a Audi, závod v Eisenachu produkoval ve třicátých letech auta značky BMW.

Trabant
Malý duraplastový přízrak z Cvikova vznikl v roce Sputniku, jenž nesl číslovku 1957. Během více než čtyřiceti let výroby saská automobilka vyrobila v podstatě pouze dva modely: 500 a 601. A když se to vezme kolem a kolem, tři miliony vytvořených exemplářů za tak dlouhou dobu nejsou právě dokladem dokonalé produktivity.

Poslední trabanty se v ČSSR prodaly v roce 1984.Trabant nicméně patřil pro obyvatele Československa k nejdostupnějším novým autům své doby. Alespoň co se týkalo cenovky. I verze kombi stála v osmdesátých letech o třetinu méně než základní Škoda 105. Poslední trabanty byly do ČSSR dovezeny v roce 1984, celkem jich na tuzemských silnicích brouzdalo přes 150 tisíc.

Podobně jako v případě Wartburgu se o záchranu němečtí konstruktéři pokusili v roce 1989 a spásou měl být čtyřválec z Volkswagenu Polo. Pokus však nevyšel a od roku 1991 žádné auto se značkou Trabant nevzniklo. Výjimkou byla poslední série prodávaná v roce 1995, která se nějak zapomněla v tureckých skladech. Výrobní linky v Cvikově dnes obsluhují zaměstnanci Volkswagenu.

ČTĚTE TAKÉ: Jezdit trabantem? Hlavně sběratelská prestiž

Wartburg
Auta nazvaná podle hradu Wartburg tyčícího se nad německým městem Eisenach to neměla lehké. Tradice továrny sice sahá do devatenáctého století, ale jméno Wartburg přijaly její produkty až v roce 1956.

Během třiceti let se do ČSSR dovezlo necelých 130 tisíc wartburgů.Značka Wartburg se proslavila dvěma modely – 311 a 353 – přičemž ten druhý nesl na některých trzích název Wartburg Knight (wartburský rytíř). První vznikal od roku 1956 do roku 1965, druhý pokračoval do roku 1988. Vyráběly se jak s karoserií sedan, tak v žádanější verzi kombi, která byla díky své praktičnosti mnohem oblíbenější. Do Československa automobilka z NDR dopravila téměř 130 tisíc svých vozů.

ČTĚTE TAKÉ:
Automobilové značky z bývalého SSSR
Automobilové značky z bývalé Polské lidové republiky
Automobilové značky z bývalé Rumunské lidové republiky

Automobilové značky z bývalé Jugoslávie 

Potom se ještě pokusila automobilka o zázrak se čtyřválcovým motorem od Volkswagenu, avšak bez úspěchu. Se sjednocením Německa přišel konec i tohoto dvoutaktového Dona Quijota mezi automobily. V roce 1991 převzal továrnu v Eisenachu Opel.

Foto: archiv, Robert Zlatohlávek, Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ