Jednu chvíli auto vlastníte, druhou už nikoliv. Podvodníci vymýšlejí stále nové a nové způsoby, jak ošidit majitele vozů. Těch, co je prodávají i těch, co je kupují. Ostražitost je v tomto případě na místě a opatrnost matkou moudrosti.
Chcete koupit ojetinu a vybíráte si třeba z inzerátů na internetu? Zdá se to být bez rizika, ale v praxi tomu tak není. Velké tuzemské inzertní servery se začínají bránit proti stále častějším podvodným nabídkám ojetých aut. Server Tipcars má tlačítko pro oznámení závadného inzerátu, Sauto jej slibuje do léta a na své stránky umístil varování, jak podvod odhalit. Podobné tlačítko má v plánu zavést i seznam.cz.
Pozor na inzeráty nabízejí zánovní vozy za podezřele nízkou cenu. Většinou se jedná o vozy ne starší než tři roky. Při jednání se údajný majitel vozidla snaží vylákat zálohu, pak přestane komunikovat a vůz nedodá. Například na Sauto podle Veroniky Rozumkové z tiskového oddělení přijde zhruba 60 podvodných nabídek týdně. "Na Sauto.cz byla spuštěna nová funkce, která by měla zadávání podvodných inzerátů značně znesnadnit," uvedla s tím, že u soukromých inzerátů je povinně uváděno telefonní číslo. Číslo, ze kterého byla odeslána SMS pro stržení platby za inzerát, se vždy automaticky propíše a zobrazí. I přesto je při nákupu na internetu nezbytně nutná obezřetnost.
Text podvodného inzerátu většinou bývá psaný špatnou češtinou, vycházející z nějakého internetového překladače. Cena je vždy neúměrně nízká typu a stavu vozu. Autor ji odůvodňuje nutným stěhováním, často do jiného státu. Není uveden telefonický kontakt. Odpověď na inzerát je preferována v cizím jazyce. Je požadováno zaslání zálohy, většinou polovina prodejní částky. Jenomže po zaplacení většinou zájemce nedostane ani auto ani zálohu. Finta je například v tom, že vůz odcizený třeba v Nizozemsku, je u nás deklarovaný jako přivezený z Německa. Jestliže si takový automobil nechá kupující prolustrovat německými orgány, zjistí, že tam ukradený nebyl...
Ostražitost se vyplatí i při chystaném prodeji auta prostřednictvím inzerátu. Další z fint podvodníků je totiž na první pohled legální a bezproblémová. Na inzerát se ozve autobazar, prodávající sepíše smlouvu a čeká, až se mu prodejce ozve, že pro auto našel zájemce. Jenomže nula od nuly pojde, neboť podvodník smlouvu zfalšuje a vůz prodá do jiného autobazaru za hotové. "Já jsem například svěřila jednomu z prodejců ojetých vozů k prodeji Škodu Octavia II z roku 2005 v hodnotě cca 280 tisíc korun. Auto bylo následně prodáno do jiného autobazaru a pak novému majiteli. Dokonce vím, kdo s mým autem nyní jezdí, já jsem ale dodnes peníze nedostala," říká na stránkách sdružení na ochranu vlastníků automobilů SOVA Petra Sumerauerová, jedna z poškozených.
ČTĚTE TAKÉ: SOVA houká na poplach
Jak se bránit? Především je dobré se při prodeji či nákupu ojetin vyhýbat takzvaným "autobazarům na louce". Prostě takovým, kde si majitel oplotí kus pozemku a vyvěsí ceduli o obchodu s ojetými automobily. Na škodu také není získat reference od těch, kteří už mají s daným autobazarem zkušenosti. Lepší je využít služeb značkových prodejen, dnes už je u mnoha z nich vedle servisů také prodej ojetin. Vždycky je však třeba držet se při nákupu jednoduchých zásad: nedávat autogram na kontrakt či dokonce peníze, dokud nevidím velký technický průkaz, na němž by se mělo shodovat jméno majitele s prodávajícím. A auto je třeba prohlédnout na vlastní oči, jakmile prodejce říká, že "není na place", je něco špatně. Při prodeji pak dávat pozor na to, co podepisuji. V některých autobazarech lze totiž přijít o peníze jen tím, že si kupec pořádně nepřečte smlouvu.
Jako dobrý pomocník se osvědčily stránky http://www.zkontrolujsiauto.cz/. V systému Autotracer si pomocí zadání VIN vozidla lze zkontrolovat základní údaje (rok výroby, technický popis, historii vozu) a dokonce i to, zda nebylo v Česku nebo na Slovensku odcizeno.
Foto: propagacefirem.cz a autobiz.ie