Spasitel, nebo škůdce: bavte se nejen řízením
04.08.2009 10:20 Původní zpráva
Přechod z kazetových přehrávačů na kompaktní disky trval automobilkám věčnost. A zatímco většina hudby se dnes poslouchá z přehrávačů MP3, v autech zůstávají standardem cédéčka. Automobilky byly v tomto směru pomalejší a také dokázaly novinky na palubě vozů vždy dobře zpeněžit.
Není divu, že v levnějších modelech přehrávač CD i dnes vychází přinejmenším na deset tisíc korun a že třeba v BMW pouze za přípojku USB zaplatíte přes osm tisíc. Automobilky na příplatcích dohánějí zisky. Nízké náklady na přípojky pro přehrávače MP3, nicméně znamenají, že se v palubních počítačích množí rychle.
A najdou se výjimky i ohledně jejich cenovky. Jihokorejská Kia například pro nový model Soul nabízí už od nejlevnější verze nejen CD, ale také USB a Aux-In v ceně. Bezpochyby to souvisí se zaměřením auta na mladé lidi, vytváří to ale potřebný tlak na konkurenci. Ať už jde o jednoduché připojení Aux-In, anebo USB, díky němuž si iPod či jiný přehrávač MP3 v autě dobijete. Podobným způsobem se rozšiřuje rozhraní Bluetooth, jeho prostřednictvím k palubnímu počítači auta připojíte mobilní telefon a třeba si do něj zkopírujete adresář.
ČTĚTE TAKÉ: Dva obrazy v jednom? Mercedes nechce nudit
Čím dál častěji se v autech objevují harddisky. Šikovně je lze využít zejména ve spojení s navigačním systémem, jehož mapy se na harddisk ukládají. Zbyde pak místo na hudební soubory, anebo třeba fotografie. Kvůli spojení s navigací však patří k finančně nejnáročnějším příplatkům stejně jako sady velkých displejů pro zábavní systémy. Na nich lze pouštět jak DVD, tak se k nim dají připojit herní konzole. A snížení frekvence otázek typu „Už tam budem?", zaznívajících ze zadní sedaček, má blahodárný vliv na řidičovy nervy, a tím pádem i na bezpečnost jízdy.
Řidiči zatím ve sledování DVD či televizního vysílání za jízdy brání bezpečnostní pojistky, které vypnou obraz při překročení určité rychlosti - zpravidla kolem 15 km/h. Zábava se ale nedávno přiblížila spolujezdci na předním sedadle. Mercedes totiž vymyslel displej, na nějž se zároveň promítají dva obrazy. Jeden je viditelný jen pro řidiče a druhý jen pro spolujezdce.
ČTĚTE TAKÉ:
Spasitel, nebo škůdce: prasklá guma neškodí
Spasitel, nebo škůdce: zatočím za vás
Spasitel, nebo škůdce: budiž světlo
Spasitel, nebo škůdce: v moci tempomatů
Spasitel, nebo škůdce: udržte mě v pruhu
Spasitel, nebo škůdce: noční vidění
Spasitel, nebo škůdce: pomoc při parkování
Spasitel, nebo škůdce: značky ohlídám
Spasitel, nebo škůdce: ESP a ty ostatní
V minulém roce navíc pozvolna do aut začal pronikat internet. V Česku zatím žádná automobilka možnost procházet webové stránky nenabízí, v Německu ale ve vybraných bavorácích jejich majitelé surfovat mohou.
Foto: archivy automobilek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.