Spasitel, nebo škůdce: račte se posadit
11.08.2009 09:30 Původní zpráva
Automobilové sedačky se vyvíjely stejně jako samotné automobily. V dnešních luxusnějších vozech dokáží svou posádku nejen ohřát či ochladit, ale také namasírovat, nebo se proměnit v pohodlné ležení, připomínající sezení první letecké třídy.
Právě na kvalitě automobilových sedaček záleží, v jaké kondici z auta vystoupíte po dlouhé cestě. Jejich tvary se dnes vyvíjejí ve spolupráci se specialisty na ergonomii. S opravdu špatnými sedadly se setkáte jen v několika málo současných vozech.
Ve většině starých aut s výjimkou těch nejstarších vypadaly sedačky spíš jako křeslo nebo gauč. Mnoho větších vozů mělo i vpředu velké čalouněné lavice, na které se často vešli tři pasažéři. Tenkrát bylo důležité hlavně pohodlí. Cestující sice v zatáčkách málem vypadli z auta, ale seděli na měkkém a vysoko. Opačným extrémem byly sedačky nejlevnějších automobilů, které naopak připomínaly kempingová sedátka. Vlastně šlo jen o rám z kovové trubky, na kterém byl přišitý textilní potah. To už v dnešních automobilech neuvidíte.
Vyhlášená jsou sedadla švédských automobilů, ve kterých se pohodlně usadí snad jakákoliv postava. Švédi vždy mysleli i na pohodlí. První vyhřívání sedaček začal do svých aut montovat právě Saab v roce 1971, ventilaci stejná značka představila v roce 1997. Dnes se vyhřívání dostalo i do výbav malých aut, s odvětráváním či chlazením se můžete setkat v některých vozech střední třídy.
Největším počtem funkcí sedaček ale lákají luxusní vozy, jejichž kupci jsou za maximální pohodlí a technické vymoženosti ochotni zaplatit. V tomto špičkovém automobilovém segmentu vládnou německé automobilky, které přišly s nejmodernějšími funkcemi. Elektrické ovládání sedadel, často včetně hlavových opěrek, rozšířily o paměť. Díky ní si dva až tři řidiči mohou nastavit svoji pozici, kterou pak vyvolají pouhým stisknutím tlačítka.
K elektromotorům se přidaly pneumatické vzduchové komory. V mnoha současných automobilech řeší funkci bederní opěrky, ve dražších sportovnějších vozech jako například BMW umožňují nastavit si i šířku sedadla na míru nebo podle aktuálních potřeb. Když řidič bude chtít jet rychle, nafoukne si bočnice sedáků i opěradel tak, aby se v zatáčkách v sedačkách ani nehnul. Německá značka Mercedes-Benz šla ještě dále. V minulé generaci své třídy E představila takzvané aktivní ortopedické sedačky, u kterých lze stiskem tlačítka aktivovat funkci automatického nafukování bočnic v zatáčkách. Když řidič rychle zahne například doprava, levá boční opěra se nafoukne a v sedadlo ho „podrží“. I proto mají sedačky současné generace ještě většího mercedesu třídy S jedenáct vzduchových komor.
ČTĚTE TAKÉ:
Spasitel, nebo škůdce: bavte se nejen řízením
Spasitel, nebo škůdce: prasklá guma neškodí
Spasitel, nebo škůdce: zatočím za vás
Spasitel, nebo škůdce: budiž světlo
Spasitel, nebo škůdce: v moci tempomatů
Spasitel, nebo škůdce: udržte mě v pruhu
Spasitel, nebo škůdce: noční vidění
Spasitel, nebo škůdce: pomoc při parkování
Spasitel, nebo škůdce: značky ohlídám
Spasitel, nebo škůdce: ESP a ty ostatní
Díky vzduchovým komorám vás sedadla luxusních aut dokáží i namasírovat. Záda už pak netrpí ani na opravdu dlouhých cestách. A kdo si v novém Lexusu LS 600h L připlatí za takzvaný relaxační paket, dostane mimo jiné vpravo vzadu sedadlo, u nějž si lze vybrat z několika druhů a intenzity masáže. Aby byla dokonalá, sklopením sedadla a vysunutím jeho nožní opěrky jej promění v ležení jak z první letecké třídy. Takovéto posezení ale vyjde na 275 tisíc korun, které je třeba připlatit k ceně nejdražšího lexusu.
Foto:archivy automobilek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.