Spasitel, nebo škůdce: udržte mě v pruhu
15.06.2009 12:30 Původní zpráva
Jedním z hlavních cílů moderních systémů je poskytnout řidiči co nejvíc informací. Třeba tu, že auto opouští jízdní pruh, aniž byste chtěli. Anebo že zdánlivě snadné předjetí na dálnici by mohlo skončit nehodou.
Na bezpečnou jízdu v pruzích se soustředí dva systémy. Ten první známý pod označením asistent pro jízdu v pruzích (Lane Assist, Lane Departure Warning System atd.) vás varuje, kdykoli auto přejíždí čáru dělící jízdní pruhy na silnici, aniž by řidič zapnul patřičný blinkr. Umí tak činit různými způsoby od vibrací po pípání.
Původně byl tento pomocník zaveden kolem roku 2000 pro kamiony, v nichž může mít nechtěné opuštění pruhu, například kvůli mikrospánku, fatální následky. Do osobních aut systém v Evropě zavedl před necelými pěti lety jako první francouzský Citroën. V jeho modelech C4, C5 a C6 jsou infračervené senzory hlídající dělicí čáry spojeny s vibračním zařízením v sedačce řidiče. (Třeba u C5 za příplatek 14 tisíc korun.) Když přejedete pruh vlevo, vibruje levá část sedáku, a obráceně. V Audi, BMW a Mercedesu informuje o nechtěném přejetí čáry drnčící volant. A v Lexusu, Cadillaku nebo Volvu se ozve zvukový signál, přičemž u švédské značky kontrolují přejetí čáry kamery.
ČTĚTE TAKÉ: Spasitel, nebo škůdce: noční vidění
U japonských výrobců, jako Infiniti či Lexus, je navíc systém spojen s elektronickou kontrolou stability, díky čemuž auto dokáže mírně korigovat směr jízdy samo, aby k přejetí pruhu nedošlo. Uživatelsky příjemnější jsou vibrace, neboť pípání zní v autě od každého druhého pomocníka, takže v konečném důsledku může být další podobný zvuk matoucí.
V zásadě může být asistent pro jízdu v pruzích velmi užitečný, ať už pro upozorňování na mikrospánek, anebo „jen" na to, že zapomínáte používat směrová světla. Tento pomocník má však jeden háček, zvláště aktuální v českých podmínkách. Senzory či kamery musí být schopny detekovat dělící pruh. Pokud správa silnic neodvádí svou práci, systém je k ničemu.
ČTĚTE TAKÉ: Spasitel, nebo škůdce: pomoc při parkování
Druhý systém pomáhající bezpečné jízdě v pruzích se soustřeďuje na sledování mrtvého úhlu, tedy prostoru vzadu po stranách auta, kam nedohlédnete zpětnými zrcátky. Poprvé jej uvedlo Volvo a zvolilo označení BLIS (Blind Spot Information System), u Audi se tento pomocník jmenuje Side Assist.
V obou případech moniturují prostor kamery, a když se v jejich hledáčku objeví nějaký objekt, rozsvítí se varovné světlo u zpětného zrcátka. Nevýhodou tohoto asistentu může být jen cenovka, která se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun. I když takový příplatek patrně rozhodí málokoho, kdo zaplatí za vůz od 750 tisíc korun výš... Jinak se s ním snadno žije, a když přijde jeho čas, dokáže zabránit velmi nepříjemné situaci.
Foto: Audi, Citroën, Volvo
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.