Bartuška: Rusko může kohoutky zavřít vždy
21.10.2009 13:58 Rozhovor
Na nestabilitu v oblasti surovin bychom si měli zvyknout, tvrdí velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Podle něj nám Rusko a Ukrajina dávají příležitost zjistit, co vše jsme schopni vydržet.
Očekáváte, že se bude plynová krize z ledna opakovat?
Odmítám určovat jakékoliv pravděpodobnosti. Plynová krize se v minulosti přihodila několikrát, takže musíme být připraveni na nejhorší. Osobně si myslím, že v otázkách surovin bude dlouhodobě vysoká míra nestability, na to si musíme zvyknout.
Co by se muselo stát ve vztazích Ruska a Ukrajiny, aby opět došlo k přerušení dodávek?
Tam stačí relativně malé důvody. Ten jejich vztah je natolik komplikovaný a plný nedůvěry, že není potřeba žádné zásadní příčiny.
V lednu tohoto roku jste upozorňoval, že na hranicích Ukrajiny chybí měřicí přístroje, jež by umožnily sledovat plyn, který v zemi proudí. Změnilo se v tomto směru něco?
Ale samozřejmě, že ne. Od roku 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz, je stav stále stejný a není snahou nikoho z relevantních hráčů, aby se to změnilo
Myslíte si, že problém spočívá čistě ve vztazích Ruska a Ukrajiny? Pokud by Rusko vedlo plynovody jinudy, byla by spolupráce spolehlivější?
Nebyla by bezpečná, ale o něco snazší. Obchodní trasy okolo Ukrajiny dávají smysl třeba pro Německo, které věří tomu, že pokud by mělo přímou linku do Ruska, tak si Rusko nedovolí plyn vypnout. Ale situace je jiná pro Německo a jiná pro nás. Rusko se samozřejmě chová jinak k významným zemím a k zemím, kterými víceméně pohrdá. Což jsme například my.
ČTĚTE TAKÉ: Medveděv píše Juščenkovi: Ohrožujete dodávky plynu Evropě
Ukrajinská válka o kontrolu nad plynem pokračuje
Vláda připravuje štábní cvičení, které má prověřit připravenost ČR na možnou plynovou krizi. Jak dlouho jsme schopni vydržet bez ruského plynu a jakou máme kapacitu podzemních zásobníků?
Kapacita je zhruba dvě a půl miliardy kubíků plynu. Jinak záleží na teplotách a na tom, jak moc jsme schopni regulovat vše, co není nutné, například průmyslovou výrobu. Rusko a Ukrajina nám dávají docela dobrou příležitost vyzkoušet si, co jsme schopni vydržet a co už ne. Ve stávajících zásobnících máme zhruba jednu třetinu roční spotřeby, což je v rámci Evropy velmi vysoké číslo. Takže v tomto naše slabina vůbec není.
Jakým způsobem můžeme dlouhodobě snížit energetickou závislost na Rusku?
Ta základní cesta je nezhoršovat čili hlavně nestavět plynové elektrárny, protože to je základní chyba.
Myslíte si, že má alternativní projekt Nabucco (plynovod, který má přes Balkán vést surovinu z Turecka do Rakouska, pozn. red.) naději na prospěch?
Říkám už mnoho let, že u všech plynovodů nebo ropovodů je vždy důležité, zda máte zdroj dané suroviny. Ukažte mi zásobu plynu a reálné zákazníky a já uvěřím, že to možné je.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.