ČSA zrušily pět set letů. První spoj poletí do Madridu
19.04.2010 12:03 Původní zpráva Aktualizováno 19.04. 14:50
Kvůli popelu z islandské sopky zrušily České aerolinie od čtvrtka minulého týdne do včerejší půlnoci přes pět set letů. Uvedla to mluvčí firmy Hana Hejsková. ČSA i ostatní aerolinky nyní začínají počítat škody.
"Škody v této chvíli nelze přesně vyčíslit, odhady se pohybují na úrovni desítek milionů korun," říká mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková. Letový provoz se přitom bude obnovovat postupně a ztráty budou narůstat.
Ztráty hlásí i lídr tuzemského trhu charterových letů, společnost Travel Service, která vyčíslila škody na deset až dvanáct milionů korun za každý den, kdy letadla nemohou do vzduchu. Naopak daří se Českým drahám, které od pátku na svých pokladnách utržily kvůli zastavené letecké dopravě za jízdenky na mezinárodní spoje přes 20 milionů korun, což je pětkrát více než obvykle.
První letadlo míří do Madridu
"České aerolinie předpokládají, že dnes bude vypraveno šest charterových letů, a to do Hurghardy, Sharm el-Sheikhu, Palerma, Tel Avivu, Varadera a Kostariky, první tři z nich odletí v 15 hodin," uvedla Hejsková. "První pravidelný spoj Českých aerolinií bude vypraven ve 14.40 hodin do Madridu," dodala.
Letecký prostor nad Českem se zkušebně na osmačtyřicet hodin otevřel dnes ve dvanáct hodin. České aerolinie i ostatní letecké společnosti tak nyní připravují postup znovuobnovení provozu. Vzdušný prostor dnes ráno nad velkou částí území otevřelo sousední Slovensko.
Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vyčíslilo odhad denních ztrát příjmů aerolinek na tři sta milionů dolarů, což je asi 5,6 miliardy korun, z pátečních 200 milionů dolarů. Podle IATA bude obnovení plného leteckého provozu trvat nejméně šest dní. Ekonomický dopad přerušení letecké přepravy nad Evropou větší než po teroristických útocích v září 2001.
ČTĚTE TAKÉ: Čekání na odlet končí. V poledne se otevřela letiště
Například největší evropskou cestovní kancelář TUI Travel stálo doposud přerušení letecké dopravy v Evropě 20 milionů liber, což asi 570,8 milionu korun. Ztrátu už ohlásily i australské aerolinky Qantas Airways, které ji na evropských trasách vyčíslily kolem 1,5 milionu australských dolarů, což je 25,8 milionu korun denně.
Německá letecká společnost Lufthansa společně s Air France- KLM požadují co nejrychlejší obnovení leteckého provozu nad Evropou. Argumentují tím, že víkendové zkušební lety proběhly v pořádku. Na letištích od Dublinu až k Moskvě bylo od čtvrtka minulého týdne zrušeno více než 63 tisíc letů.
Akcie leteckých společností včetně British Airways, Lufthansy či společnosti Ryanair dnes klesaly. British Airways klesly v Londýně o 6,6 procenta, Lufthansa ve Frankfurtu o 5,9 procenta. Ryanair spadl o 6,6 procenta.
Klienti přijdou zkrátka
Klienti leteckých společností či cestovních kanceláří nemají žádný právní nárok na kompenzace či odškodnění za letenky, jelikož se jedná o zásah "vyšší moci". Týká se to zrušení či zpoždění letu či zájezdu od leteckých společností či cestovních kanceláří. V případě zásahu "vyšší moci" jsou totiž cestovní kanceláře i letecké společnosti vyviněny z odpovědnosti. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur má kvůli uzavření letišť problémy zhruba pět tisíc českých klientů cestovních kanceláří.
Podle údajů Asociace cestovních kanceláří (ACK) musely české cestovní kanceláře od pátku do neděle vynaložit až 70 milionů korun navíc oproti plánům. O část svých peněz mohou ale přijít i
klienti.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.