Energetická hrozba
Konec "německého jádra" zvýší ceny elektřiny v ČR o 30 procent
01.06.2011 13:05 Aktualizováno 01.06. 16:44
Podle předběžných odhadů české vlády zvýší odstavení jaderných elektráren v Německu ceny elektřiny v České republice o třicet procent. Na středeční návštěvě Drážďan to uvedl premiér Petr Nečas.
"Naše předběžné propočty ukazují, že německé rozhodnutí odstoupit od jaderného programu povede v České republice k nárůstu cen elektrické energie o 30 procent se všemi dopady především na konkurenceschopnost v sektoru průmyslu," prohlásil Nečas na tiskové konferenci po setkání se saským zemským premiérem Stanislawem Tillichem. Zdůraznil přitom, že jde jen o předběžné propočty.
Že bude mít odpojení německých atomových elektráren dopady i na český trh, ukázalo podle Nečase už nynější dočasné odpojení sedmi nejstarších německých reaktorů. V jeho důsledku podle něj stoupla cena elektřiny v Česku o téměř deset procent. Rozhodnutí německé vlády ovšem ovlivnilo celý evropský trh s energií.
Podle mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže je nicméně obtížné odhadovat budoucí vývoj cen. "Bude ještě záležet, jak se trh bude vyvíjet dále do konce roku. Nakupujeme elektřinu průběžně," uvedl.
Po odstavení prvních německých jaderných elektráren v březnu vzrostla cena silové elektřiny, která tvoří necelou polovinu celkové ceny, o 15 procent. "Je ale pravdou, že spotové ceny elektřiny (ceny na burze) na den dopředu jsou nyní až o 30 procent výše než spotové ceny před rokem. Tyto ceny se ale tolik nepromítají do konečných cen," dodal Kříž.
Německo uzavře všech svých 17 jaderných elektráren nejpozději do roku 2022, dohodla se v pondělí německá vládní koalice. Středopravá koalice kancléřky Angely Merkelové se začala odklánět od jaderné energie v reakci na jadernou krizi v Japonsku.
Německo se tak v podstatě vrací k plánům vlády Gerharda Schrödera z počátku století, které počítaly s úplným ukončením využívání jádra v Německu v příštím desetiletí. Současný kabinet však loni životnost všech atomových elektráren prodloužil v průměru o dvanáct let.
Německá vládní koalice nyní plánuje ponechat natrvalo mimo provoz sedm nejstarších německých jaderných reaktorů a problémovou severoněmeckou jadernou elektrárnu Krümmel. Sedm reaktorů postavených před rokem 1980 bylo dočasně uzavřeno v březnu v reakci na katastrofu v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Elektrárna Krümmel je odstavena již čtyři roky. Nečas prohlásil, že toto rozhodnutí respektuje, zároveň ale žádá, aby Německo respektovalo rozhodnutí Česka dál využívat energii z jádra.
Kromě ceny proudu rozhodnutí německého kabinetu zvýšilo ceny emisních povolenek. "Prohlášení německé kancléřky Merkelové, že uzavře jaderné elektrárny, zvýšilo cenu jedné povolenky o 50 až 60 eurocentů," uvedl pro on-line deník TÝDEN ředitel společnosti APT Business Group Tomáš Buzrla.
Ceny povolenek se v současnosti pohybují okolo 16,60 eur za jednu. "Půjdeme postupně nahoru kvůli změnám v jaderné energetice a růstu cen ropy," dodává Buzrla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.