Letecké společnosti přišly o <span>desítky miliard</span>, provoz roste

Ekonomika
21. 4. 2010 15:45
Cestující spí na letišti v americkém Newarku.
Cestující spí na letišti v americkém Newarku.

Cestující spí na letišti v americkém Newarku.Činnost islandské sopky Eyjafjallajökull připravila letecké společnosti podle odhadů International Air Transport Association až o 1,7 miliardy dolarů, což je více než třicet miliard korun. Národní letecký přepravce ČSA pak přišel za dobu přerušení letů o stovky milionů korun.

"Přesné vyčíslení finanční dopadů může poté trvat až několik týdnů. Podle současných odhadů se ale jedná o desítky milionů korun denně," uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Za dobu odstávky od 16. dubna tak jde celkem o stovky milionů.

Podle agentury Bloomberg, která se odvolala na evropský Eurocontrol řídící leteckou dopravu v Evropě, bylo celkem zrušeno přes sto tisíc letů od začátku erupce, což bylo po 14. dubnu. Omezení jsou stále na severozápadě Skotska.

ČTĚTE TAKÉ: Do večera zmizí sopečný prach nad Českou republikou

Ztráty ale počítají nejen aerolinky, ale i hotely. "Odhady ukazují, že každý týden odstávky leteckého provozu by evropskou turistiku připravil o příjmy v přibližné hodnotě čtyř až 7,5 miliardy eur (až zhruba 190 miliard korun)," tvrdí analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš. "Další sektory, které byly postiženy, zahrnují just-in-time dodávky (například elektronické přístroje často závisejí na letecké nákladní dopravě) a zboží podléhající zkáze."

Provoz na pražském letišti se však již dnes vrací do normálu. Vzdušný prostor v České republice je otevřen, čehož už aerolinky využívají. "Dostáváme se na nějakých sedmdesát procent denního provozu," uvedla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová ke stavu v 13 hodin.

Během dne provoz na letišti dál narůstal. "Otevřely se destinace, kam se nelétalo," dodala Lagronová k situaci ke zhruba 15. hodině. Přílety a odlety letadel se pak měly podle ní dostat na 81 procent běžného denního provozu. Ke třetí hodině odpoledne bylo celkem odbaveno 138 letů, z toho 77 příletů a zbytek byly odlety. 

Letecká společnost Travel Service pak obnovila lety do Paříže, které provozuje pod nízkonákladovou značkou Smart Wings. "Charterové lety jsou na šedesáti procentech plného provozu," dodává mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková.

ČTĚTE TAKÉ: Česká letiště naplno fungují, i když sopka nespí

I přes zvýšení letů bude trvat zřejmě týdny, než se všichni cestující vrátí domů. Podmínky na některých letištích nebyly pro cestující radostné. "Máme jedno jídlo denně. Spousta lidí přitom vůbec nejedla," sdělil agentuře AP student Andrew Turner, který uvázl na jihokorejském letišti Incheon International Airport při cestě ze Sydney do Londýna.

Ve Frankfurtu byly podmínky výrazně příjemnější. Stovky cestujících podle mluvčího letiště Uwe Witzela dostávají tři jídla denně, oblečení a mají přístup k internetu. "Najali jsme lidi, aby bavili děti, a také jsme zařídili venkovní prostor mimo terminál, kde se lidé mohou nadýchat čerstvého vzduchu," uvedl pro AP.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ