Šéf ČSA rezignuje, když odbory kývnou na nižší platy
26.08.2009 18:15 Původní zpráva Aktualizováno 26.08. 19:01
Radomír Lašák, šéf Českých aerolinií, nabídl odborářům neobvyklý "barterový obchod". Odejde z firmy, která krvácí, pokud odbory kývnou na výrazné snížení platů.
Pro odchod současného vedení aerolinek si jejich šéf stanovil tři podmínky.
1/ Platy pilotů se sníží o 30 procent (znamenalo by to úsporu 480 milionů Kč, ze současného průměrného platu pilota 212 000 Kč snížení na 148 000 měsíčně)
2/ Platy ostatního personálu klesnou o 15 procent (úspora 480 milionů Kč)
3/ Dojde ke zmrazení benefitů minimálně do konce roku 2010 (úspora 220 milionů Kč)
Tento návrh předloží Lašák odborům v pondělí. V momentě, kdy návrh odboráři schválí a bude podepsán dodatek ke kolektivní smlouvě, odejde prezident z funkce. Lašák tak tlačí odbory ve firmě ke zdi. Jejich bossové se teď dostali do kleští. Buď svrhnou neoblíbeného šéfa a jeho tým a poznají to všichni na výplatních páskách, nebo na Lašákův návrh nepřistoupí, ale těžko budou moci dál tvrdit, že jim jde pouze o blaho firmy.
Šéf státní firmy ČSA si navíc zajistil politickou podporu. Svůj návrh představil spolu s ministrem financí Janotou a ministrem dopravy Slamečkou. Navíc nezapomněl zdůraznit, že jej probral s premiérem Fischerem.
"Návrh, který předložil prezident Lašák, má vyřešit nezdravou nekomunikaci mezi současným vedením a odbory," řekl ministr financí Janota. Ministr také dodal, že by byl rád, kdyby byla ve vedení společnosti zachována kontinuita - nejdříve by měl odstoupit prezident Lašák a část představenstva, teprve později ostatní. "Právě jednáme o tom, jaké k návrhu zaujmeme stanovisko," řekl Ondřej Šturma, šéf Odoborového svazu dopravy, jedné z devíti odborových orgnizací v ČSA.
Aerolinky krvácí
České aerolinie v současné době bojují o přežití. Za první pololetí tohoto roku prodělaly přes 1,8 miliardy korun, a aby se dostaly z nejvážnějších problémů, plánují rozsáhlou restrukturalizaci. Rušení některých linek, změnu letového řádu, odprodej duty free shopů, omezení zaměstnaneckých benefitů a snižování počtu pracovníků. Firma, aby mohla existovat, musí omezit roční provozní náklady o 1,3 miliardy korun. Úsporná opatření by měla začít platit už od příštího měsíce.
ČTĚTE TAKÉ: ČSA bojují o přežití. Scházejí rezervy z dobrých časů
Pokud by se podařilo opatření prosadit, mohlo by to zabránit drastickému propouštění, kvůli kterému se aerolinkám dostává tvrdé kritiky od odborářů. Ti požadují, aby prvně "zeštíhlel" právě management.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf leteckých odborů: Vedení ČSA by mělo samo zeštíhlet
"Propouštění už bude řešit nový prezident, který by ale neměl být dosazen politickým rozhodnutím, ale na základě výběrového řízení," vysvětlil ministr Janota. Že o propouštění rozhodne až nové vedení, potvrdil i Lašák.Pokud však odboráři jeho návrh neschválí, pak se bude realizovat původní plán propouštění.
Požadavky na odvolání prezidenta aerolinek Radomíra Lašáka neznějí pouze z úst odborářů, minulý týden je vznesli například piloti, kteří se v dopise obrátili na premiéra Jana Fischera. Ozvali se i předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo bývalý premiér Mirek Topolánek. Ministr financí Eduard Janota však uvedl, že do skončení privatizace žádné změny ve vedení společnosti neproběhnou.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf ČSA: Budeme skládat milionek k milionku
Propouštěním chtějí ČSA ušetřit přes tři čtvrtě miliardy
Privatizace aerolinek má doběhnout začátkem října. Momentálně se o ČSA uchází jediný zájemce, konsorcium Unimex a Travel Service. Air France-KLM, kterého Lašák dříve několikrát označil za strategického partnera, minulý týden z tendru odstoupil.
Foto: csa.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.