Snížení mezd je rozumná varianta, říká náměstek Fuksa
06.09.2009 16:00
Plán na snížení mezd zaměstnanců ČSA bude hlavním bodem pondělní schůzky mezi zástupci ministerstva financí, vedení ČSA a odborů letecké společnosti. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra financí Ivan Fuksa (ODS).
Ztráta aerolinek, která koncem roku zřejmě překročí dvě miliardy, je podle Fuksy zapříčiněna stejným dílem vysokými mzdovými náklady a cenovou válkou mezi leteckými přepravci.
"Zastavit privatizaci by byl ovšem chybný krok," řekl Fuksa s tím, že by mohly vzniknout spekulace o tom, pro koho stát privatizaci připravoval.
Snížení mezd je rozumná varianta
Na otázku moderátora, zda hrozí v případě neúspěšné privatizace firmě bankrot, Fuksa řekl, že jediným řešením je přijetí restrukturalizačního programu, který v sobě bude zahrnovat výrazné snížení nákladů. Plán snížení mezd je dle něho jedinou rozumnou variantou.
ČTĚTE TAKÉ: Janota: Piloti ČSA si vymýšlejí, aby nemuseli jednat
Piloti odmítli smlouvu. Lašák v ČSA zůstane
Prezident aerolinek Radomír Lašák navrhuje snížení platů pilotů ze současných průměrných 210 tisíc korun o 30 procent. U ostatních zaměstnanců má dojít k redukci o 15 procent, průměrný plat ČSA přesahuje 60 tisíc korun. Pokud odbory na nabídku přistoupí, Lašák a další členové představenstva ČSA opustí.
Stát nepomůže
Možnost, že by stát ztrátové společnosti v případě neprodání finančně pomohl, Fuksa jednoznačně vyloučil. Snížení mezd má podle něj, na rozdíl například od propouštění, přinést okamžitý efekt. Přepočteno na spotřební koš jsou podle něj piloti ČSA pravděpodobně placeni nejlépe na světě.
Zárodek současné situace vidí Fuksa v době, kdy ČSA řídil bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. "Současné vedení hasí situaci, která byla zaseta před čtyřmi lety," řekl. Fuksa popřel, že by za současnou situaci nesl odpovědnost současný Lašákův management. Podle Fuksy byl tento management ve složité situaci, kdy měl v rámci privatizace za úkol prezentovat společnost tak, aby ji prodal za dobrou cenu.
Privatizace nebo propouštění
Pokud se nezdaří prodej ČSA jedinému zájemci o privatizaci, konsorciu Unimex - Travel Service, plánuje současné vedení propuštění až 860 zaměstnanců ze 4600, zúžení flotily letadel o šest strojů, omezení letového řádu a prodej dalšího majetku, například bezcelních obchodů.
K TÉMATU: Privatizace ČSA zkrachovala
Sníženou obsazenost letadel ČSA, která nedosahuje 60 procent, dává Fuksa do souvislosti s cenovou válkou leteckých přepravců. České aerolinie podle něj zlevnily méně než například německá Lufthansa, která zlevnila o 30 procent. "ČSA se s Lufthansou v tomto směru nemůže srovnávat," řekl.
Foto: Robert Zlatohlávek a archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.