Dopravci v ČR jsou ode dneška povinni jezdit pod dohledem evropského vlakového zabezpečovacího systému ETCS, a to při splnění tří podmínek - daný traťový úsek je vybaven tímto systémem, lokomotiva má mobilní část ETCS a strojvedoucí absolvuje patřičný výcvik.
Výhradní provoz s ETCS začne na 1260 kilometrech koridorových tratí od ledna příštího roku, stát se ale snaží s ohledem na červnovou tragickou srážku vlaků v Pardubicích zavádění urychlit. Firmy vybavují palubními jednotkami ETCS jak vlaky, které jsou již v provozu, tak nově nakupované.
ETCS funguje jako nezávislý dohled nad vlaky, který automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak. Povinnost používat ETCS od 1. srpna se při splnění dalších podmínek vztahuje na traťové úseky stanovené Drážním úřadem.
Jedná se o úseky Česká Třebová - Adamov, Modřice - Břeclav, Hustopeče u Brna - Šakvice, Hrušovany u Brna - Židlochovice, Břeclav - Přerov - Bohumín, Česká Třebová - Olomouc - výhybna Dluhonice - Prosenice, výhybna Dluhonice - Přerov a Beroun - Ejpovice.
České dráhy (ČD) zatím na nový vlakový systém ETCS proškolily více než 750 strojvedoucích, více než dvě třetiny strojvedoucích, kteří budou pod dohledem systému jezdit. Strojvedoucí RegioJetu (RJ) dokončili teoretickou část školení a začínají praktickou, jejich počet dopravce neuvedl. Leo Express (LE) zatím systém instaluje, s výcvikem 22 strojvedoucích bude začínat.
Palubní část ETCS mají ČD nainstalovanou ve více než 420 vozidlech. RJ systémem vybavil všechny vlaky PESA v Ústeckém kraji, nyní ho doplňuje do lokomotiv TRAXX. LE v pondělí začal se sériovou instalací systému. Dopravce Arriva vyšle podle mluvčího Jana Holuba první vlaky na tratě s výhradním provozem ETCS až na konci roku 2025, a to na jižní Moravu.
RJ náklady spojené s ETCS vyčíslil na vyšší jednotky milionů korun. Náklady ČD na zpětnou instalaci ETCS na stávající vlaky, zatím podle mluvčího firmy Petra Šťáhlavského činí téměř sedm miliard korun. Dráhy také pořizují nové vlaky s ETCS za desítky miliard korun. Důvodem i nutnost obměny starých vlaků či zavádění bezbariérových spojení.
Pracovní skupina Drážního úřadu provedla sedm zátěžových testů ETCS na různých částech železniční sítě. Poslední zátěžový test se uskutečnil v posledním červencovém víkendu na nejfrekventovanější české trati Praha - Kolín - Česká Třebová. Výsledky představí Správa železnic na tiskové konferenci pracovní skupiny v pondělí 5. srpna.
Zavádění ETCS po Česku požaduje EU. Má sjednotit odlišné zabezpečovací technologie jednotlivých států. Náklady projektu se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) budou pohybovat v desítkách miliard korun.