Myšlenky nejbohatších lidí nám často připadají výjimečné a prudce inteligentní. Čím to je, že tak rádi nasloucháme mocným (a bohatým). Jsou opravdu chytřejší než my a naše okolí?
George Soros je nepochybně inteligentní člověk. A také velmi bohatý. Má velice pestrou minulost, je mimo jiné "intelektuálem" v čele hedgeového fondu. Jeho názory se často liší od těch, které ve finančním světě dominují.
ČTĚTE TAKÉ: Investiční mág Soros varuje před "zlatou bublinou"
Soros v Davosu
Dlouhá léta prokázala, že je geniálním investorem. Když se ho však novináři ptají, jako naposledy minulý týden v Davosu, na investorský náhled na určitá témata, dělá problémy. Příkladem je jeho odpověď na otázku, jak se budou vyvíjet ceny komodit: "Vím přesně, jak se budou ceny vyvíjet. Jenomže vám to nemohu říct."
Raději mluví o velkých filozoficko-ekonomických tématech, budoucnosti a stavu ekonomiky, politice a podobně. A to je přesně ono - ačkoli například o hrozbě CDS (credit default swaps - druh pojištění proti platební neschopnosti protistrany, pozn. red.) měl dost jasno ("...kupujete si pojištění na cizí život a získáváte licenci na jeho zabití..."), v Davosu většinou hovořil hodně konvenčně, způsobem, který by dal dohromady každý univerzitní profesor.
Rozpovídal se o zvratech na trhu a své teorii o tom, jak mohou být tržní a ekonomická data ovlivněna a zkomolena vnímáním lidí. Investoři jsou iracionální, zatímco vznik bublin sám o sobě je zcela racionální. "Jakmile poznám, že se tvoří bublina, letím hned nakupovat."
ČTĚTE TAKÉ: Finančník Soros: Čas na velké reformy teprve přijde
Podle Sorose je zapotřebí zavést systém regulace, který bubliny udrží pod kontrolou. Samotná kontrola nabídky peněz nezabrání budoucím kreditním kolapsům. Regulátoři, myšleno globálně, zamezí přerůstání bublin například tlakem na banky, které budou muset držet vyšší minimální kapitál a podobně.
... řekl Soros. A co je na tom?
Soros v Davosu také kritizoval záchranu bank jako příliš mírnou pro banky a drahou pro daňové poplatníky.
Neslyšeli jsme to náhodou už tisíckrát? V samotném Davosu si podobnými výroky novináři míchali kávu. Přesto plnili své bloky poznámkami, když promluvil Soros.
Jeho nová kniha The Soros Lectures byla na fóru vidět na každém rohu, ale vzpomeňme si na jeho starší titul The Alchemy of Finance. Když ji prolistujeme, dojde to i nám pomalejším - rozdíl mezi banalitou a hlubokou znalostí je v podstatě několik nul navíc na bankovním kontě!
Skutečná alchymie peněz spočívá v tom, že tyto peníze vytvářejí autoritu pro svého držitele, a to dokonce i v oblastech zcela nefinančních. To je princip celého "Davosu" - bankéři rozprávějí o nebankovních tématech. "Šéf Goldman Sachs favorizuje na hokejovém turnaji Kanadu" - i tak možná budou vypadat palcové titulky sportovních časopisů před blížící se olympiádou.
Kdo dával v Davosu pozor, dozvěděl se leccos o globalizaci, změně klimatu, boji s chudobou, finanční krizi a podobně. A ty perly si někdo zapisoval, protože padaly z úst šéfům bank, hedgeových fondů a správcům velkých investičních portfolií, a ne obyčejným analytikům nebo investičním žurnalistům.
Připraveno ve spolupráci s Investičním webem (investicniweb.cz)
Foto: archiv Týdne