Stavebnictví i průmysl v srpnu stouply, zahraniční obchod skončil v přebytku
07.10.2024 22:58
Stavební i průmyslová výroba v Česku v srpnu meziročně stouply. Ve stavebnictví tempo růstu zpomalilo na 0,4 procenta z červencových dvou procent, zatímco v průmyslu produkce po pěti měsících poklesu vzrostla o 1,5 procenta, plyne z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Podle analytiků průmyslu pomohl posun termínu závodních dovolených v automobilkách, jeho celkový výkon ale stagnuje, většímu oživení stavebnictví pak brání drahé financování či ekonomická nejistota. Vyšší vývoz aut ale přispěl k lepší bilanci zahraničního obchodu, který v srpnu vykázal přebytek 14,3 miliardy korun. Meziročně to byl o 20,8 miliardy lepší výsledek.
"Vývoj průmyslové produkce v srpnu podobně jako v červenci nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel a posun celozávodních dovolených v největších podnicích tohoto odvětví," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Podle analytika Banky Creditas Petra Dufka by ale výsledky průmyslu bez započtení automobilek dopadly hůře. Výroba v srpnu meziměsíčně klesla ve většině oborů zpracovatelského průmyslu, meziročně v polovině. V kumulaci za červenec a srpen tak podle odborníků průmyslová produkce meziročně stagnovala.
Automobilová výroba a posun jejích dovolených se podle ČSÚ v srpnu kladně odrazil i na nových zakázkách, jejichž hodnota meziročně stoupla o víc než desetinu. Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský upozornil, že podle předstihových ukazatelů PMI v Česku i eurozóně podmínky ve výrobě ukazují na pokračující útlum, přičemž rychlejší rozjezd tuzemské výroby brzdí nelichotivé výsledky německého průmyslu.
Do výsledků průmyslu se v některých regionech podle Petra Smutného ze společnosti PwC mohou negativně promítnout i povodně, které v září zasáhly řadu firem stejně tvrdě jako domácnosti. Naopak růstový potenciál mohou mít v českém stavebnictví. Jedinou otázkou je, jaké rozhodnutí udělá nový ministr s digitálním stavebním řízením, aby zvýšil propustnost stavebních povolení, dodal Smutný.
V srpnu pozemní stavitelství, tedy výstavba domů či kanceláří, zaznamenalo meziroční pokles o 2,3 procenta, naopak inženýrské stavby, mezi které spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostlo o 5,3 procenta. Podle analytiků právě nedostatečná výstavba budov významně snižuje stavební výrobu v ČR.
"Za slabou poptávkou stojí obecně zvýšená ekonomická nejistota, svou roli sehrávají i stále relativně vysoké úrokové sazby," uvedl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Problémy s digitalizací stavebnictví se do prázdninových výsledků podle ekonoma Lukáše Kovandy z Trinity Bank zatím negativně nepropsaly. Důvodem může být, že řada stavebníků podala žádosti o povolení před spuštěním nových systémů.
Za srpnovým přebytkem zahraničního obchodu ČR byl podle ČSÚ vyšší meziročním růst vývozu, a to zejména u aut, kde stoupl o více než čtvrtinu. Analytici míní, že další vývoj je nejistý. Podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona negativní dopad na automobilový průmysl mohou mít i dodatečná cla na čínské elektromobily, o jejichž zavedení Evropská komise informovala minulý týden a kvůli kterým se dá očekávat odvetný krok ze strany Číny.
Celkově vývoz z ČR v srpnu meziročně stoupl o 11,5 procenta na 371,1 miliardy Kč a dovoz o 5,2 procenta na 356,8 miliardy Kč.