Výrobce kol
Američané útočí na firmu z Česka. Prý zneužívá osud indiánů
15.09.2018 10:42 Původní zpráva
Nezvyklý problém řeší český výrobce kol Apache. Po prezentaci na světové výstavě v Německu se na něj i jeho obchodní partnery valí záplava stížností z USA. Důvodem je údajné zneužívání tragického osudu indiánského kmene.
Počet kritických e-mailů už se pohybuje v řádu stovek a další rychle přibývají. Firmu ale poškozuje především fakt, že pisatelé stížností se obracejí i na některé obchodníky s koly a známé cyklisty.
"Právě mi volal náš zděšený italský partner, který dostal z USA e-mail s dotazem, zda chce opravdu prezentovat značku potřísněnou krví amerických indiánů," říká Vladimír Míka, zakladatel značky Apache. Podobných dopisů v angličtině - z různých zdrojů a s různými podpisy - nyní podle něho společnost dostává kolem čtyřiceti denně.
Nevinná hra na indiány
A co se vlastně stalo? Firma Apache se na začátku července představila na největším evropském cyklistickém veletrhu Eurobike v Německu. Vzhledem ke své dvacetileté "apačské" tradici společnost oblékla hostesky do indiánských kostýmů, lákala návštěvníky do svého "tepee" a svá kola, včetně třeba modelu Scalp, prezentovala na pozadí fotografií apačských náčelníků. V Evropě by taková hra na indiány zřejmě nevyvolala žádné pozdvižení. Problém je ale v tom, že výstavu navštěvují také Američané.
Jeden novinář ze Spojených států napsal pro server Bicycle Retailer článek, v němž uvedl, že "značka Apache šokovala některé návštěvníky z USA, kde se marketing využívající indiánská témata stal v posledních letech nepřijatelný". Text doplnil také fotografiemi.
"Způsob vaší prezentace je hloupý a urážlivý, vysmívá se tradicím národa postiženého genocidou," napsal jeden ze stěžovatelů. Podobné e-maily začal dostávat například i cestovatel Tadeáš Šíma, který na kole Apache projel Afriku. "Vyčítají mi, jak můžu žít s tím, že nosím na tričku logo značky využívající k propagaci tragický osud indiánů," řekl TÝDNU Šíma.
Nezvyklý spor se může dotknout i nejúspěšnějšího českého bikera a olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého. Článek v Bicycle Retailer zmiňuje, že Kulhavý, jenž dnes závodí za americkou stáj Specialized, jezdil při svých vítězstvích na juniorských světových šampionátech právě se značkou Apache.
Kulturní nedorozumění
Proč ale Američané obdobně neprotestují například proti americkým vrtulníkům Apache, jeepům Cherokee nebo názvům a značkám sportovních klubů jako třeba Chicago Blackhawks? "To jsou všechno názvy, které většinou vznikly před desítkami let. Dnes je ale americká společnost k využívání indiánských symbolů mnohem citlivější," řekl TÝDNU Justen Leopold, sociolog z Chicaga, který žije v Českých Budějovicích.
Podle něho nejde ani tak o indiánská jména v marketingu jako spíše o způsob prezentace, při níž se běloši oblékají do indiánských oděvů nebo se nějaké kolo prodává pod značkou skalp. "To by v USA dnes opravdu nebylo možné, s indiánskými tématy se zachází velmi opatrně," uvedl Leopold.
Firma Apache oponuje, že jde jen o kulturní nedorozumění, a pro všechny stěžovatele připravuje vysvětlující prohlášení. Vladimír Míka tvrdí, že využívání indiánských názvů vnímají lidé v Evropě zjevně úplně jinak než v Americe. "Jsme odkojeni knihami Karla Maye a filmy, v nichž Apači a další indiáni představují kladné hrdiny, symboly svobody, cti a dobrodružství. Evropa indiány miluje. A na tom jsme založili i svou prezentaci, nikoli na snaze někoho urazit," říká Míka.
Firma však prý po posledních zkušenostech chápe, že řada Američanů má na indiánskou tematiku v marketingu jiný pohled. "Rušíme proto model Scalp a do budoucna nebudeme už nikdy využívat ani fotografie indiánských náčelníků. I když jsme je získali a zaplatili zcela legálně," uzavírá Míka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.