Čína před summitem G8: Chceme hledat alternativu k dolaru
02.07.2009 11:04
Dolar je v posledních měsících pod silným tlakem ekonomických velmocí. Čína, držitel největšího množství dolarových rezerv na světě, se obává budoucnosti svých investic. Týden před summitem G8 požaduje příslib společného jednání nejvyspělejších zemí ohledně alternativní rezervní měny.
Spojené státy, kolébka finanční krize, stále procházejí hlubokou recesí. Vláda se snaží ekonomiku podpořit masivními stimulačními programy. To však zvyšuje riziko inflace, která by dolar a tedy i čínská aktiva ještě více znehodnotila.
ČTĚTE TAKÉ: Investoři více riskují a dolar oslabuje. Lze na to vsadit?
Osud dolaru je v sázce. Bude mu konkurovat nová měna?
Čína chce do budoucna prosadit diverzifikaci mezinárodního měnového systému a považuje za normální, když se bude o této otázce příští týden jednat na summitu G8 v italské Aquile. Řekl to dnes náměstek čínského ministra zahraničí Che Ja-fej. Náměstek však dodal, že Čína stále věří ve stabilitu dolaru. Požadavkem ale je, aby nová rezervní měna lépe odrážela posun v ekonomickém vlivu jednotlivých zemí.
Debata se soustředí kolem návrhů, které už dříve přednesly země spadající do takzvané skupiny BRIC. To je vedle Číny a Ruska také Brazílie a Indie.
Čína už toto téma otevřela několikrát. Dolar v posledních letech prudce oslabil a spolu s ním klesá i hodnota investic do těchto cenných papírů. Čína ale připouští, že americké dluhopisy bude kupovat i nadále, protože dolar je stále nejlikvidnější měnou.
ČTĚTE TAKÉ: Kudrin: Rusko bude nadále důvěřovat dolaru
Roubini: Měnou budoucnosti je čínský jüan
V červnu dokonce ruský ministr financí Alexej Kudrin navrhl, že světovou rezervní měnou by se mohl stát čínský jüan. Rusko má třetí největší devizové rezervy na světě a už dalo také několikrát najevo, že mu vadí přílišná kolísavost kurzu dolaru.
Návrhy na stanovení nové rezervní měny ale zatím naráží na odpor zástupců vyspělých zemí. I představitelé MMF nadále jako globální rezervní měnu podporují americký dolar.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.