Obchodní paradox
Dinosauři dávno vymřeli, přesto vydělávají
05.02.2017 06:10 Původní zpráva
Když měl v roce 1993 premiéru přelomový snímek Jurský park režiséra Stevena Spielberga, diváci zírali a obchodníci si mastili kapsy. Prehistoričtí ještěři vydělávají skvěle i dnes. A nejen v kinech.
Tady musíme vydělat spousty peněz, pronáší ve snímku Jurský park Donald Gennaro, právník vyslaný investory na inspekci, zatímco ostatní postavy ze stejnojmenného filmu s úžasem obdivují obrovského brachiosaura.
Dinosauří mánie se od té doby objevuje zas a znovu. Připravuje se již páté pokračování Spielbergovy ságy, prodávají se figurky ještěrů, po celém světě vznikají zábavní dinoparky. Ten nejnovější, patřící do sítě DinoParků českého podnikatele Jiřího Machálka, má své brány otevřít v létě v ruském městě Bělgorod. Machálkovými osmi zábavními parky s modely dinosaurů ve třech zemích projde ročně 1,5 milionu lidí a značka utrží na 110 milionů korun.
Někdejší vládci planety nás podle odborníků přitahují neustále - svou velikostí, rozmanitostí a naprostou odlišností tehdejšího světa, ale i svým dosud nevyjasněným vyhynutím. Speciálně v Česku pak k budoucí dinomanii určitě svým dílem přispěly už kresby Zdeňka Buriana či film Cesta do pravěku Karla Zemana z roku 1955.
Až Spielberg však jako první ukázal, nakolik mohou dinosauři zhruba 66 milionů let od svého vyhynutí vydělávat. Když byl u nás promítán jeho Jurský park, bylo mi deset let, a oči od plátna jsem odtrhl jedině ve chvíli, kdy jsem díky prvnímu filmu s ozvučením Dolby Surround slyšel tyranosaura řvát za svými zády. Po návratu z kina jsem nutně potřeboval každou "dinosauří" knihu a figurku, na něž jsem narazil. Dokonce i krabičku na svačiny, které jsem stejně nejedl. Byl jsem klasický zástupce ideální cílové skupiny, tedy kluků mezi pěti a jedenácti lety, z nichž každý má doma alespoň jednu postavičku nějakého dinosaura.
"Obecně se produkty s tematikou dinosaurů prodávají velmi dobře, zejména figurky. Jde o dlouhodobě dobře prodejný motiv a prodeje se zvedají v případě podpory seriálu či dětského filmu," říká Kateřina Pešková, nákupní manažerka pro sítě obchodů Bambule, Sparkys a HM Studio, kde se ročně prodá "prehistorického" zboží za zhruba osm milionů korun.
Filmaři se úspěch Jurského parku snažili několikrát oživit, ale nadšeného přijetí se dostalo až snímku Jurský svět v roce 2015. Stal se nejvýdělečnějším filmem s dinosaury, vydělal takřka 1,7 miliardy dolarů (41,9 miliardy korun). Produkční studio Universal Pictures úspěch navnadil natolik, že na příští rok připravuje další pokračování, v kinech se objeví 25 let po prvním díle jurské série. Jeho zápletka ještě není známa - ostatně i první film proslul tajnosnubným marketingem -, exteriéry se však budou natáčet na Havaji a studiové záběry v Británii. Role si zopakují hlavní představitelé Chris Pratt a Bryce Dallas Howardová. Děj prý bude temnější, vycházet by měl z knih a "chyby, kterou kdysi někdo udělal a nedá se zvrátit".
* Na kolik by vyšel opravdový zábavní park s dinosaury, kdyby je bylo možné klonovat?
* Kde se berou dinosauři pro české DinoParky a co jim může ve světě konkurovat?
* Jací dinosauři jsou nejpopulárnější a čím se proslavil Tyrannosaurus Zuzka?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY SI MŮŽETE PŘEČÍST V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 6. ÚNORA 2017.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.