Hospodářský růst
OECD zhoršila výhled světové ekonomiky na příští rok
21.11.2018 21:23
Růst světové ekonomiky v příštím roce zpomalí na 3,5 procenta z letošních 3,7 procenta. Předpověděla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zhoršila tak svou předchozí prognózu, podle které mělo tempo růstu příští rok zůstat na letošní úrovni. Zpomalování hospodářského růstu očekává OECD také v České republice.
Světová ekonomika podle OECD čelí rostoucím hrozbám, k nimž patří obchodní spory a růst úrokových sazeb. "Vyzýváme politiky, aby pomohli obnovit důvěru v mezinárodní obchodní systém založený na pravidlech a uskutečnili reformy podporující hospodářský růst a vzestup životní úrovně," uvedl generální tajemník OECD Ángel Gurría.
OECD předpokládá, že hospodářský růst v eurozóně v příštím roce zvolní na 1,8 procenta z letošních 1,9 procenta. V roce 2020 by pak měl zpomalit až na 1,6 procenta.
OECD je tak o něco pesimističtější než Evropská komise (EK). Ta tento měsíc předpověděla, že hospodářský růst v eurozóně v příštím roce dosáhne 1,9 procenta a v roce 2020 bude činit 1,7 procenta.
Zpomalování hospodářského růstu očekává OECD také ve Spojených státech a Číně, tedy ve dvou největších ekonomikách světa. Příští rok by měl růst v USA zvolnit na 2,7 procenta z letošních 2,9 procenta a v Číně na 6,3 procenta z letošních 6,6 procenta.
Růst české ekonomiky v letošním roce podle OECD zpomalí na tři procenta z loňských 4,5 procenta. V příštím roce by měl zvolnit na 2,7 procenta a v roce 2020 na 2,6 procenta.
V červencové zprávě OECD předpovídala, že česká ekonomika letos vykáže růst o 3,8 procenta a příští rok o 3,2 procenta. Její nový odhad letošního růstu je v souladu s listopadovými prognózami českého ministerstva financí i Evropské komise, zatímco její odhad na příští rok je ve srovnání s těmito prognózami o 0,2 procentního bodu nižší.
OECD upozornila, že hospodářský růst v České republice v příštích dvou letech navzdory zpomalení zůstane silný. Spotřebitelské výdaje budou podle OECD nadále podporovány růstem mezd a nízkou nezaměstnaností, hospodářský růst nicméně přibrzdí nedostatek pracovních sil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.