Evropská odnož americké General Motors (GM) zřejmě přistoupí na radikální zlevňování. Aby prodala dostatek aut a zachránila tak německá pracovní místa, ceny by měla zkrátit o 40 procent.
Trh s automobily půjde ve znamení konkurenčních bojů a levných aut. Německý Opel i britský Vauxhall budou muset zavést slevy 40 procent i více, pokud mají splnit své prodejní normy, uvádí zdroj citovaný agenturou Bloomberg.
ČTĚTE TAKÉ: Německá vláda schválila plán na záchranu Opelu
V tom případě by se cenových válek zřejmě zúčastnily automobilky Ford, Peugeot i Renault a zákazníci by si mohli zvykat na výrazně levnější auta. To zvyšuje obavy o evropský automobilový průmysl, který by se tak dostával z krize mnohem hůře.
"Každý nyní potřebuje hotovost a nejrychlejší, i když ne nezbytně nejefektivnější cestou jsou slevy," uvedl ředitel Centra pro automobilový výzkum při univerzitě v německém Bergisch Gladbachu Stefan Bratzel.
Výroba upadá
Evropští výrobci letos pravděpodobně sestaví 17,7 milionu aut, což je o deset milionů méně, než jim dovoluje kapacita. Divize GM pak v Evropě půjdou jen na 62 procent svých výrobních možností, vyplývá z odhadů, jež má Bloomberg k dispozici.
ČTĚTE TAKÉ: Křeče automobilek: zásnuby Opelu s Fiatem se komplikují
Tíživou situaci Opelu má vyřešit změna vlastnické struktury, o níž německá vláda jedná s kanadským výrobcem součástek Magnou. Magna by měla ovládnout 20 procent firmy, dalších 35 procent zřejmě připadne ruské bance Sberbank. Mateřská GM si ponechá 35 procent a zbytek mají získat zaměstnanci. Vzhledem ke struktuře dohody upřednostní noví vlastníci spíše posílení výroby na úkor tvorby zisku, myslí si profesor financí na Humboldt University Tim Adam.
Zaměstnanost prioritou
Pro německou vládu je prioritou zachování pracovních míst. Propuštění zaměstnanců čtyř německých závodů je zatím zažehnáno slibem vlády poskytnout 1,5 miliardy eur ve formě krátkodobých půjček. Některým závodům Opelu však stále hrozí uzavření. Podle odborového zástupce Klause Franze budou vyjednávání ohledně personálních změn ještě tvrdá, přičemž v sázce jsou především továrny v anglickém Lutonu a belgických Antverpách.
ČTĚTE TAKÉ: Překvapení Opelu: Magna chce zrušit tisíce pracovních míst
Smyslem finanční podpory ruské banky Sberbank je cíl proniknout na ruský trh, k němuž se Magna zavázala. Zájmy nových vlastníků Opelu povedou pravděpodobně k rozhodnutím, která umocní ztrátovost, myslí si Adam.
Hrozí také riziko, že nedostatek zkušeností Magny s výrobou a prodejem automobilů by mohl tlačit Opel k příliš agresivnímu zlevňování, čehož se nyní obávají především konkurenti.
"Znalost Magny ohledně trhů s novými i ojetými vozy by se pravděpodobně vešla na zadní stranu krabičky od cigaret," zhodnotil situaci podle Bloombergu jeden z odborníků v průmyslu.
Foto: Johannes Eisele, Tobias Schwarz