Řecká vláda zvažuje privatizaci státního majetku s cílem snížit rozsáhlé dluhy, které zemi přivedly na pokraj bankrotu. Informovala o tom dnes agentura AP. Země již ve snaze zredukovat rozpočtový deficit a zadlužení veřejného sektoru snížila mzdy a penze, zvýšila spotřební daně a vyhlásila válku daňovým únikům.
Řecké ministerstvo financí v úterý oznámilo, že zahájilo rozsáhlé vyšetřování daňových a celních úředníků poté, co obdrželo řadu stížností na údajnou korupci, pašování a další nezákonné aktivity. Dodalo, že odhalilo 234 daňových úředníků, kteří v letech 2007 a 2008 nepodali daňové přiznání.
Řecko stojí v centru současné dluhové krize v Evropě. Země již získala od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu příslib půjčky v objemu až 110 miliard eur (zhruba 2,8 bilionu korun). Evropská unie navíc připravila záchranný plán 750 miliard eur pro případ, že se krize rozšíří i do dalších zemí.
ČTĚTE TAKÉ: Podváděli Řekové, ale i Francouzi, říká ekonom
Právě potíže Řecka se splácením státních dluhopisů vyvolaly mezi investory na celém světě obrovskou nervozitu, což se projevilo pádem světových burz. Kvůli řecké krizi se z kapitálových trhů vypařily biliony dolarů.
Řecko však není jedinou zemí, která prodává státní majetek, aby snížila rostoucí zadlužení. Rozsáhle privatizuje Polsko, Británie nebo například Rusko.
Foto: ČTK/AP