Šéfové centrálních bank: Nejsme zlý východ
04.03.2009 11:47
"Informační válka" mezi západem a východnější částí Evropy pokračuje. Centrální banky Česka, Slovenska, Polska, Rumunska a Bulharska se dnes ve společném prohlášení ohradily proti hodnocení finančních a bankovních systémů v těchto zemích. Nelíbí se jim také narážky zbytku Evropy o pochybné důvěryhodnosti jejich dohledových orgánů.
V poslední době čím dál více roste obava západních ekonomik o východoevropský region. Jako první měly problémy s likviditou Lotyšsko a Maďarsko, které již čerpají pomoc Mezinárodního měnového fondu. O poskytnutí finanční pomoci jedná s MMF už i Rumunsko. Země tak chce údajně hlavně uklidnit investory, kteří oblast střední a východní Evropy považují za mnohem rizikovější než dříve.
ČTĚTE TAKÉ: Rumunsko zažádalo finanční pomoc od MMF
Světová média nám škodí
Častá nedorozumění a neshody vyvolávají vyjádření, která střední a východní část EU takzvaně házejí do jednoho pytle. Bankéřům se nelíbí některá vyjádření z poslední doby, která upozorňují na ohrožení bank ze starých členských zemí EU kvůli jejich činnosti v zemích střední a východní Evropy.
Informace v zahraničním tisku jsou podle centrálních bankéřů také často zjednodušené a zavádějící. "Takové iniciativy představují vysoké reputační riziko nejen pro dohledové orgány, ale především pro finanční sektory, které dohlíží (centrální banky)," uvádí prohlášení.
Bankéři rovněž upozornili, že jejich země netvoří homogenní region, ale každá z nich má vlastní specifickou ekonomickou a finanční situaci. Rozlišovat by se podle nich mělo hlavně mezi členskými zeměmi EU a těmi vně unii.
ČTĚTE TAKÉ: Bankéři: Česko na tom není tak zle, jak píšete
Proti jednotnému pohledu na celý region se již dříve ohradili i čeští a slovenští politici. "Pozice jednotlivých států v regionu jsou rozdílné," řekl český ministr financí Miroslav Kalousek.
Důrazně se k problému vyjádřil i slovenský premiér Robert Fico: "Vznikl takový dojem, zejména poté, co rakouská bankovní sféra začala mít problém v některých bankách v zemích východní Evropy, že tu je nějaký zlý východ a nějaký dobrý západ. Nevytvářejme obraz, že všichni mají stejné problémy, že všichni stejným způsobem potřebují i pomoc a že to je tak, že východoevropské země to nezvládají, zatímco někdo jiný to zvládá."
Nechceme vaši pomoc
Problémy v Lotyšsku, Maďarsku, Srbsku, Ukrajině nebo Bělorusku přiměly přední evropské organizace k uvolnění finanční pomoci. Minulý týden oznámily, že bankovním domům na středovýchodě Evropy poskytnou zhruba 690 miliard korun. "Máme za tento region zvláštní zodpovědnost," uvedl prezident EBRD Thomas Mirow.
ČTĚTE TAKÉ: Miliardová pomoc míří na východ Evropy. Koruna sílí
Česká republika se od podobných gest zatím distancuje. ČNB se spolu s Českou bankovní asociací shodly, že ekonomická situace i stav bankovního systému u nás je výrazně lepší než v mnoha zemích regionu. "Chyby typu mylných informací o České republice jen prohlubují krizi," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Dodal, že nejlepším řešením je vyčlenit se ze škatulky rozvíjející se země a získat si respekt dlouhodobě zodpovědnou hospodářskou politikou.
ČTĚTE TAKÉ: Roubini: Virus krize ohrožuje český bankovní systém
Foto: Robert Sedmík, Yves Herman
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.