Kvalita jídla
Shodné obaly, jiné složení. Dánská firma zpochybňuje test potravin v Česku
15.08.2017 08:45
České ministerstvo zemědělství nechalo zpracovat srovnání jednadvaceti párů potravin a čisticích výrobků, které jsou k dostání na českém, rakouském a německém trhu. Výsledky ukázaly na rozdílnou kvalitu potravin, a daly tak za pravdu těm českým spotřebitelům, kteří jsou s tuzemským zbožím nespokojeni. Měření provedl Ústav konzervace potravin, který spadá pod Vysokou školu chemicko-technologickou (VŠCHT) v Praze. Dánský výrobce masových konzerv Tulip však nepokládá český postup za správný a se srovnáváním svých výrobků nesouhlasí. Informaci přinesl server iRozhlas.cz
VŠCHT ve zprávě uvádí, že výrobky firmy Tulip pro český a německý trh se zcela liší. V německém bylo vepřové maso, v českém drůbeží strojově oddělené. "Podíly masa a dalších složek byly odlišné, stejně jako deklarované výživové hodnoty."
Dánská firma se brání: "Jsou to dva odlišné výrobky. Ano, na první pohled vypadají trochu podobně, ale jinak si nejsou vůbec podobné. Německý Frühstücksfleish má úplně odlišný recept od českého luncheon meatu," sdělil serveru mluvčí společnosti Michael Ravn. Matoucí podle něj může být podobný obal konzerv.
Podobný obal, jiné složení
"Prodáváme masové konzervy ve 120 zemích světa a jejich recepty se liší trh od trhu. Někdy jsou vepřové, někdy kuřecí, někdy sladké, někdy kořeněné a tak dále," popsal mluvčí, proč má společnost Tulip výhrady k srovnání.
Hodnoticí komise, která výrobky zkoumala, však dospěla k opačnému závěru. Deklarované výrobky byly natolik shodné, aby se mohly společně testovat. Složení se však lišilo. Výběr testovaných dvojic popisuje tisková mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková: "Prvním úkolem hodnotitelské komise, která testování odborně zaštítila, bylo posoudit, zda mají výrobky shodný marketingový záměr. V případě výrobku Tulip Luncheon Meat se komise shodla, že výrobky vnímají grafickým ztvárněním a textacemi na obalu jako shodné a běžný spotřebitel by nepociťoval, s výjimkou jazyka názvu, mezi výrobky rozdíl."
Dánský výrobce se proti uvedenému srovnání bránit nehodlá. Se svým zařazením nesouhlasí. Stojí si za tím, že jde opravdu o dva rozdílné výrobky.
V červenci se německý výrobce sušenek Bahlsen rozhodl, že zavede jednotnou recepturu pro celou Evropu. Rozhodnutí předcházela kritika ze strany středoevropských spotřebitelů, kteří poukazovali na rozdíl ve složení; v německých bylo máslo, v ostatních palmový olej.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.