Zatímco aerolinky kvůli výbuchu islandské sopky prodělaly podle Mezinárodní letecké asociace přes 1,7 miliardy dolarů, mnohé evropské firmy naopak zažily boom a na nových zákaznících slušně vydělaly.
Pasažéři, kteří kvůli přerušení provozu uvízli na letištích, se vrhli na jiné druhy dopravy - autopůjčovny, taxislužby, autobusové a železniční dopravce. Potřeba dopravit se z jednoho konce Evropy na druhý, vzrostla několikanásobně. Například barcelonský autobusový dopravce Julia Tours měl celou flotilu čítající sto autobusů rozesetou po kontinentální Evropě. Plně vytíženy byly po výbuchu sopky i železnice a trajekty. Dokonce luxusní loď Queen Mary 2 vyprodala všechny lůžka na další dvě transatlantické plavby z anglického Southamptonu.
Velký logistický zmatek
Ačkoli většina letišť už brány otevřela, stovky letadel a palubních posádek nejsou tam, kde by měly být. Vytvořil se tím logistický zmatek, který budou dopravci rozmotávat ještě několik dní. "Měli jsme nápory i dříve, kvůli špatnému počasí nebo leteckému neštěstí, ale žádný nebyl jako tento," řekl deníku CCN Money vedoucí pracovník společnosti Eurostar Richard Holligan. "Tentokrát to trvá hodně dlouho," dodal.
Železniční dopravce Eurostar, který provozuje vysokorychlostní vlaky mezi Spojeným královstvím a kontinentem, posílil tento víkend spojení o 41 souprav. Od erupce sopky dvacátého dubna přepravila společnost 210 tisíc pasažérů, což je o 60 tisíc více, než bylo rezervovaných sedadel. Dočasně také zavedla jednosměrnou jízdenku za 89 liber, což je zhruba 2600 korun. Je to polovina ceny jízdenky rezervované na poslední chvíli. "Problém je, že je tak málo míst," dodává Holligan.
ČTĚTE TAKÉ: Letecké společnosti přišly o desítky miliard
Ti, kdo neměli štěstí a místo ve vlaku na ně nezbylo, zamířili do přístavu Dover v Anglii nebo Calais ve Francii. Kanál spojující obě země se během týdne zaplnil přecpanými loďmi, které křižovaly sem a tam každou hodinu. V Calais přitom pasažéři na jízdenku čekali i tři hodiny.
Francouzský lodní dopravce SeaFrance, jehož zaměstnanci ještě před několika týdny stávkovali, zaznamenal růst objednávek o sto dvacet procent. Na druhé straně pak v dopravní společnosti v Denveru P&O Ferries, což je pobočka DP World, zvonily telefony každou čtvrthodinu až čtyřistakrát. Poptávka po jízdenkách byla tak velká, že společnosti spadly webové stránky. "Nikdy dřív jsme nic takového neviděli," uvedl Michelle Ulyatt, mluvčí P&O Ferries. Během sedmi dní přepravila flotila sedmi lodí třicet tisíc pasažérů, přičemž obyčejně to je nejvíce dva tisíce za týden.
Taxíkem za 88 tisíc korun
Dalším výhercem, který vydělal ze sopečného vulkánu, byly autobusy. Přední evropská společnost Eurolines zaznamenala mezi Paříží a Londýnem, Dublinem, Amsterdamem a Bruselem nárůst poptávky o razantních šest set procent.
Movitější zákazníci využívali v nouzi taxíky. Londýnská minitaxislužba Addison Lee převezla z Londýna na pevninu tucty firemních zákazníků, uvedl její mluvčí Alistair Laycock. Nejdelší cesta z Londýna do Milána přitom stála tři tisíce liber, což je téměř 88 tisíc českých korun. "Musíme o naše zákazníky pečovat," říká Laycock. "Pokud mají obchodní jednání v Amsterdamu, musíme je tam dovézt," dodává. Na "sopce" vydělaly třeba i firmy poskytující telekonference.
Foto: archiv