Bilance
Test: evropské banky jsou silnější, britské banky zklamaly
02.11.2018 20:20
V zátěžových testech evropských bank obstály všechny zkoumané instituce, banky v Evropské unii jsou pro případ hospodářské nebo finanční krize v lepší kondici než před několika lety. Vyplývá to z výsledků testů, které zveřejnil Evropský bankovní úřad (EBA). Překvapivě slabých výsledků nicméně dosáhly britské finanční ústavy Barclays a Lloyds, které spolu s italskou společností Banco BPM dopadly v testech nejhůře.
Zátěžové testy byly zavedeny po finanční krizi v letech 2007 až 2009 s cílem obnovit důvěru investorů a posílit bankovní systém, ty letošní jsou považovány za zatím nejpřísnější.
Testů se účastní celkem 48 bank z EU, z toho 33 z eurozóny, které pokrývají zhruba 70 procent bankovního sektoru v unii. Testy nezahrnují žádnou banku z České republiky, pouze mateřské společnosti některých českých ústavů, jako Erste Group, Raiffeisen, KBC, Société Générale či UniCredit.
Testy hodnotí schopnost bank odolat teoretickým šokům na trzích jako neřízenému brexitu, výprodeji vládních dluhopisů a majetku, nebo zvýšené politické nejistotě na pozadí klesajícího ekonomického růstu. Podle výsledků pak bankovní dohled určí, kolik kapitálu by měly banky držet nebo jaký rizikový majetek by měly prodat, aby zmírnily potřebu dodatečného kapitálu.
"Výsledky potvrzují, že zúčastněné banky jsou odolnější vůči makroekonomickým šokům než před dvěma lety. Díky našemu dohledu si banky vytvořily výrazně více kapitálu a zároveň snížily objem špatných úvěrů. Mimo jiné rovněž zlepšily interní kontrolu a řízení rizik," uvedla šéfka bankovního dozoru Evropské centrální banky (ECB) Daniele Nouyová. "Testy nám pomohou zjistit, v čem jsou jednotlivé banky nejzranitelnější," dodala.
Scénář testů zahrnuje tříleté období. Při letošních testech scénář počítal mimo jiné s propadem hospodářského výkonu o 2,7 procenta, prudkým poklesem akciových trhů a propadem cen domů.
Všechny banky prošly krizovým scénářem, aniž by u nich poměr kvalitního kapitálu k celkovému objemu poskytnutých půjček klesl pod úroveň 5,5 procenta, kterou regulátoři i investoři považují za klíčovou hranici. Nejblíže této hranici byla banka britská Barclays s poměrem 6,37 procenta. Za ní následovaly firmy Banco BPM a Lloyds.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.