Dánská firma
Tržby Lega se stabilizovaly díky dinosaurům a Bugatti
04.09.2018 22:01
Příjmy dánského výrobce hraček Lego se v první polovině roku stabilizovaly díky prodeji stavebnic dinosaurů a sportovních aut Bugatti. Celkové příjmy se snížily o pět procent na 14,3 miliardy dánských korun (49,4 miliardy korun), bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však zůstaly beze změny, uvedla společnost. Loni příjmy firmy poprvé po více než deseti letech klesly.
Firma Lego je známá hlavně svými barevnými plastovými stavebnicemi. Oživení firmy zkomplikoval bankrot největšího amerického řetězce hračkářství Toys'R'Us. Ke stabilizaci příjmů však pomohla poptávka po nových produktech, jako řadě inspirované filmem Jurský svět.
"Jsem spokojen, protože jsme si na letošek stanovili stabilizaci růstu a již jsme toho dosáhli v prvním pololetí," řekl agentuře Reuters generální ředitel Niels B. Christiansen.
Nejrychleji rostoucími řadami byla Technic určená fanouškům technických modelů, Ninjago inspirovaná bojovníky nindža, Creator pro milovníky kreativních stavebnic a klasická řada. Pro Lego jsou důležité inovace, nové produkty mají každý rok v nabídce firmy podíl 60 procent.
Prodej v západní Evropě při konstantních směnných kurzech mírně rostl. V Severní Americe se naopak mírně snížil. V Číně se příjmy zvýšily o více než deset procent, Čína však má na celkových příjmech skupiny podíl pod deset procent. Lego plánuje letos otevřít dva značkové obchodní domy, v Šanghaji a Pekingu, a pokračuje v partnerství s čínským internetovým gigantem Tencent.
Společnost Lego založil v roce 1932 Ole Kirk Christiansen. Firmu pojmenoval podle dánských slov "leg godt", což znamená "hezky si hrajte". Christiansenové jsou nyní nejbohatší dánskou rodinou a společnost Lego patří mezi největší výrobce hraček na světě.
Jeden z výrobních závodů společnosti Lego je v Kladně, provoz tam zahájil v roce 2000. V kladenském závodě se stavebnice dekorují, kompletují se menší díly a balí. Další výrobní závody má firma v Dánsku, Maďarsku, Mexiku a Číně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.