Dohodnutá spolupráce
Více ropy do Číny. Saúdská Arábie nahradí ruské zásoby
18.03.2017 10:12
Saúdská Arábie a Čína se dohodly, že zvýší spolupráci v ropném sektoru, včetně dodávek saúdské ropy neustále rostoucímu čínském trhu. Obě země spojuje i zájem o vyřešení občanského konfliktu v Jemenu, jehož vládě čelící šíitskému povstání vyjádřily podporu. Vyplývá to ze společného komuniké vydaného na závěr návštěvy saúdskoarabského krále Salmána v Číně.
Největší světový vývozce ropy se snaží stmelit vztahy s druhou největší světovou ekonomikou. Saúdská Arábie usiluje o zvýšení vývozu ropy do Číny poté, co ji loni o část podílu na tomto trhu připravilo Rusko. Rijád tak chce učinit spoluprací se třemi největšími čínskými ropnými koncerny.
"Obě země (Saúdská Arábie a Čína) jsou ochotné zvýšit úroveň své spolupráce v ropném sektoru, včetně dodávek saúdské ropy neustále rostoucímu čínském trhu," citovala z prohlášení agentura Nová Čína. "Obě strany zdůrazňují důležitost stability na světových ropných trzích pro globální ekonomiku. Čína oceňuje, že Saúdská Arábie je bezpečným a spolehlivým dodavatelem ropy na světový trh, a oceňuje i roli, kterou hraje v zajištění stability na globálním trhu s ropou," dodává se v textu.
Za Salmánovy přítomnosti podepsali zástupci obou zemí již ve čtvrtek obchodní dohody v hodnotě až 65 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč). Smlouvy zahrnují širokou škálu činností od energetiky po vesmírné aktivity.
Čína se tradičně příliš diplomaticky neangažuje v řešení konfliktů na Blízkém východě, ačkoli je na dodávkách ropy z regionu poměrně závislá, upozorňuje Reuters. V současnosti se nicméně snaží více zapojit do úsilí o ukončení šest let trvající občanské války v Sýrii, kde Saúdská Arábie podporuje povstalce bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada.
Podpora jemenské vládě
V loňském roce Čína rovněž nabídla podporu jemenské vládě, která se opírá také o pomoc koalice arabských zemí pod vedením Saúdské Arábie v boji proti šíitským povstalcům. Ty podporuje Írán.
Čína v tomto ohledu postupuje opatrně, protože pěstuje dobré vztahy i s Íránem. Čínský prezident Si Ťin-pching navštívil loni v lednu jak Saúdskou Arábii, tak Írán.
Ve společném prohlášení nicméně Čína a Saúdská Arábie zdůrazňují svou podporu jemenské vládě.
Čínská diplomatická aktivita na Blízkém východě se projeví i příští týden, kdy nejlidnatější zemi světa navštíví izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Král Salmán odletem z Číny dokončil měsíční cestu po Asii, v jejímž rámci propagoval investiční příležitosti v Saúdské Arábii, včetně prodeje podílu ve státní ropné společnosti Aramco.
China, Saudi Arabia agree to boost all-round strategic partnership https://t.co/KfpNc94eqK pic.twitter.com/tuEJvAiTGS
- People's Daily,China (@PDChina) 16. března 2017
King Salman leaves #China, ends Asia tour. - SPA #SaudiArabia pic.twitter.com/8L9POMhB9e
- Saudi Gazette (@Saudi_Gazette) 18. března 2017
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.