Wall Street krachuje: končí Lehman Bros. i Merrill Lynch
15.09.2008 10:39
Neděle, která otřásla burzou na Wall Street - tak se bude ještě za pěknou řádku let vzpomínat na včerejšek. Během jediného dne ohlásily konec dvě skutečné ikony amerického velkokapitalismu, investiční banky Merrill Lynch a Lehman Brothers.
Lehman Brothers, založená před 158 lety, zbankrotovala (jde o rekordní bankrot v historii - ústav dluží hodně před 600 miliard dolarů). Stalo se tak proto, že se investiční bance nepodařilo nalézt kupce (na rozdíl od Bear Stearns, jež padla v březnu, dala tentokrát ruce pryč i americká vláda).
ČTĚTE TAKÉ: Banka Lehman Brothers žádá o bankrotovou ochranu
Bez šesti let stoletá Merrill Lynch zase v rámci nuceného prodeje míří pod křídla Bank of America - za padesát miliard dolarů.
ČTĚTE TAKÉ: Bank of America koupí za 50 miliard firmu Merrill Lynch
„Tektonické desky pod světovým finančním systémem se mohutně hýbou, rodí se nový globální finanční řád," shrnul přelomovou neděli Peter Kenny, šéf Knight Capital Group, velké brokerské firmy z New Jersey. „Je to nechutně bolestivý proces," dodává.
Obě velké investiční banky se staly obětí hypoteční krize a všech důsledků, v něž vyústila. Staly se tedy též obětí politiky levných peněz posledních deseti let a s tím souvisejícího raketového růstu cen nemovitostí. Splaskla obrovská realitní bublina - ceny amerických nemovitostí jsou již dnes o dvacet procent níž a budou dále klesat. Miliony Američanů dluží na hypotéce více, než kolik činí cena příslušené nemovitosti.
A padají tudíž věhlasné investiční banky, které přežily i „černý pátek" roku 1929 a následnou hospodářskou krizi třicátých let. V nesplácených hypotékách totiž mají vydatně nainvestováno.
Z velké pětky investičních bank Wall Streetu tak zůstávají jen dvě: Goldman Sachs, jíž se doposud hypoteční krize zázračně vyhýbá, a Morgan Stanley. Obě zřejmě oznámí pokles zisků za třetí čtvrtletí, leč má se za to, že zůstanou profitabilní.
Problémy mají i jiné klíčové ústavy, například AIG, někdejší největší světová pojišťovna. Dnes už jí však nikdo nechce půjčit, úvěrové toky zamrzly - bolestivý to důsledek hypoteční krize.
„Pracuji na Wall Streetu řadu let, ale nikdy jsem nezažil víkend, jako byl tento," říká čtyřiašedesátiletý Michael Holland, zakladatel a šéf stejnojmenné společnosti.
„Nejhorší je za námi," uklidňoval přitom před několika měsíci Richard Fuld, šéf nyní krachující Lehman Brothers. Zjevně nikoliv, nejhorší je před námi. Na „černou neděli" na Wall Streetu už reagují světové burzy - téměř všechny padají v řádech několika procent. Pražská burza ztrácí téměř šest procent.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.