Topolánkova pingpongová diplomacie slaví první úspěch
10.01.2009 11:46 Aktualizováno 10.01. 20:27
Český premiér Mirek Topolánek nakročil k vyřešení plynové krize, která v posledním týdnu hýbala Evropou. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman podepsal v Moskvě dokument o vytvoření kontrolního mechanismu, který umožní monitorování tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Je to první hmatatelný výsledek českého předsednictví při řešení sporu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Ruský premiér Vladimir Putin po jednání s Topolánkem dal najevo, že jakmile začne monitorovací mechanismus fungovat, budou dodávky ruského plynu obnoveny. "Naše pozice ohledně tranzitu (plynu přes Ukrajinu) je taková - uděláme to (obnovení dodávek) okamžitě po rozmístění mezinárodních pozorovatelů," prohlásil Putin po schůzce se svým českým protějškem.
ČTĚTE TAKÉ: Slovensko rozjede Jaslovské Bohunice. Kvůli plynové krizi
Jednání obou premiérů se protáhlo: původně se čekalo šedesátiminutové setkání, nakonec ovšem Putin s Topolánkem rokovali zhruba čtyři hodiny.
"(Páteční) jednání na Ukrajině mě vedou k optimismu, že podpis dokumentu (ukrajinskými představiteli) nebude problém," prohlásil šéf českého kabinetu.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek kvůli blízkovýchodní krizi telefonoval s Bushem
Topolánek teď zamíří zpátky do Kyjeva. Věří, že se mu podáří, aby moskevskou dohodu podepsala i Ukrajina. To by vedlo k otevření plynovodů. V některých zemích už je situace kritická, například Bulharsko či Bosna a Hercegovina jsou bez jakýchkoliv zásob plynu. Potíže sužují také Slovensko.
Odhad Transgasu: plyn dorazí za 48 hodin od otevření kohoutků
"Podle odhadů, které máme, by cesta plynu po zprovoznění plynovodu trvala asi 48 hodin," řekl mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský na dotaz, jak dlouho by trvala cesta plynu do Česka.
ČTĚTE TAKÉ: První žaloba kvůli plynu: Maďaři jí podali na Naftogaz
Podle Chalupského ale také záleží na technickém stavu sítě na Ukrajině poté, co plyn přestal proudit. V Česku je síť natlakována a proudí jí plyn ze zásobníků, v jakém stavu je síť na Ukrajině, to je otázka. "Pokud budou na Ukrajině technické problémy se sítí, může se ta doba prodloužit," podotkl Chalupský.
Nejdřív Kyjev, pak Moskva
Topolánek, který během nynějšího půlročního českého předsednictví Evropské unii zastupuje unijní orgány, v Moskvě navázal na svoje páteční rokování s ukrajinskými představiteli v Kyjevě.
ČTĚTE TAKÉ: Dohoda o plynu se přibližuje. Topolánek letí do Moskvy
"Signalizoval jsem ukrajinskému vedení, že budu v regionu tak dlouho, dokud plyn nepoteče," prohlásil Topolánek při setkání s ruským premiérem, které začalo se zhruba hodinovým zpožděním kolem 11. hodiny. "Řešíte krizi, která vznikla kvůli plynové blokádě Evropy ze strany Ukrajiny," odvětil Putin na úvod schůzky, jemuž mohli přihlížet novináři.
ČTĚTE TAKÉ: Česko pomůže Slovensku plynovými dodávkami
Topolánek prohlásil, že Evropská unie nechce zasahovat do sporu Ruska a Ukrajiny, upozornil však, že ve hře je jejich hodnověrnost jako dodavatelské a tranzitní země. Zdůraznil zároveň, že problém přerušených dodávek plynu stále naléhavěji doléhá na některé členské státy EU; konkrétně přitom jmenoval Slovensko.
"Přijíždím s návrhem, abychom začali rozmisťovat monitorovací týmy (sledující tranzit plynu do Evropy)," řekl Putinovi český premiér, který zároveň řekl, že další návrhy nechce přednášet před novináři. Putin poděkoval českému protějšku za operativnost, s jakou se chopil řešení problému.
Topolánek oznámil, že z Kyjeva přiváží ústní dohodu o možnosti, aby ruští plynárenští experti působili na ukrajinském území; monitorování tranzitu plynu by se podle něj mělo uskutečnit na vstupních i výstupních stanicích na Ukrajině i v sousedních zemích. "Dohodli jsme se, že zástupci (ruské plynárenské společnosti) Gazpromu budou na ukrajinském území, a (ukrajinské plynárenské společnosti) Naftogazu na ruském území," řekl český premiér. Podle něj se v Kyjevě podařilo překonat rozpory mezi ukrajinským prezidentem a ukrajinskou premiérkou. "Dokázali jste nemožné," citovala agentura ITAR-TASS Putinovu reakci.
Slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek před polednem v Bratislavě novinářům řekl, že v 15 hodin se v Kyjevě setkají hlavní dispečeři přenosových soustav plynu, aby po obnovení dodávek dokázali co nejrychleji přepravit surovinu do západní Evropy. Na Ukrajině má prý mít monitorovací skupina 15 členů, v Rusku tři.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek letí do Kyjeva. Vyjednávat o plynu
Představitel Gazpromu Sergej Kuprijanov v noci na dnešek podle agentury ITAR-TASS prohlásil, že Ukrajina dosud nepodepsala protokol o vytvoření mnohostranné komise pro monitorování tranzitu ruského plynu do Evropy, i když ukrajinská vláda k tomu vyjádřila ochotu. Zahraničním monitorováním tranzitu Moskva již dříve podmínila obnovení dodávek plynu do Evropy, které přerušila s argumentem, že Ukrajina si z nich neoprávněně odčerpává plyn pro vlastní potřebu.
Ještě před setkáním s Topolánkem se dnes ruský premiér sešel s šéfem ruské plynárenské firmy Gazprom Alexejem Millerem. O výsledcích této schůzky zatím nejsou k dispozici podrobnosti. Miller se účastní jednání obou premiérů, které po několika úvodních minutách přístupných pro média pokračovalo za zavřenými dveřmi.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.