Do důchodu v 65 letech, odhlasovali poslanci
25.06.2008 16:11 Původní zpráva Aktualizováno 25.06. 17:12
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas může být spokojen. I ve třetím čtení se mu podařilo uhájit důchodovou reformu. Lidé tak budou do penze odcházet později - v 65 letech. Vláda prosadila i změny v nemocenské.
Projednávání důchodové reformy bylo poměrně hladké, opozici se nepovedlo Nečasovu novelu smést ze stolu ani do ní prosadit žádné změny. "V opozici si člověk musí zvyknout na to, že prohrává. Na tuto schůzi koalice prosadila návrhy, na kterých se jakž takž shodne," vysvětluje výsledky dnešního jednání předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Spokojenost koalice tak může zkalit pouze to, že se lidovečtí poslanci Ludvík Hovorka a Michaela Šojdrová při hlasování o návrzích ČSSD opakovaně zdržovali. Reformní návrh jako celek ovšem podpořili. "Nebyly to návrhy, které bych chtěla podpořit, jen jsem u některých nebyla striktně proti. Není to žádný vzkaz koalici," vysvětluje své hlasování Šojdrová.
K TÉMATU: Důchod od 65 let? Poslanci v prvním kole kývli
Návrh nyní bude projednávat Senát a musí ho podepsat prezident. Podle Nečasových představ by změny měly platit od roku 2010.
Povinně odpracujeme 35 let
Zatímco dnes muži chodí do penze v 62 letech a bezdětné ženy v 60, po roce 2030 by museli pracovat až do 65 let (stejná hranice by platila i pro matky jednoho dítěte). Ženy s více dětmi by mohly jít do důchodu v 62 až 64 letech. Věk se má zvyšovat postupně, stejně jako se zvedá už od poloviny 90. let na 63 let. U mužů by každoročně rostl o dva a u žen o čtyři měsíce.
Povinné pojištění by lidé měli v budoucnu odvádět 35 let, tedy o deset let déle než nyní. Podle Nečase ale už teď člověk v České republice pracuje v průměru čtyři desítky let. Poté, co by zákon začal platit, by se do doby nároku na penzi neměla zahrnovat doba strávená na úřadu práce a studium. U lidí, kteří dostudovali či vystudují do roku 2010, by v takzvaných náhradních dobách zůstalo.
Invalidé se bojí
Změnit se mají také invalidní penze. Místo částečných a plných důchodů by měly existovat tři stupně podle omezení schopnosti pracovat. Výše penze by se lišila také podle doby odváděného pojistného. Už přiznané částečné důchody by se měnit neměly. Těchto změn se však reprezentace invalidů bojí, hrozí totiž, že by se některým z nich snížily příjmy.
Upravit by se měly podmínky pro pracující důchodce. Mohli by pobírat polovinu penze a dál pracovat a zvyšovat si tak procentní výměru na důchod.
K vládnímu návrhu prosadila změnu i poslankyně ODS Alena Páralová. Díky ní se mohou lidé, kteří nejméně 15 let pečovali o svého příbuzného či blízkého, těšit na vyšší penze. "Tento člověk za celá léta ušetřil státu spoustu peněz, ale pak dostane důchod třeba jen 2800 korun," upozorňuje na neudržitelnost situace Páralová.
Nemocenská: od září méně peněz
Poslanci schválili i návrh změn nemocenské. Pokud půjde hladce projednání v Senátu i u prezidenta, budou lidé v pracovní neschopnosti v prvních třech dnech nemoci dostávat 25 procent svého vyměřovacího základu.
ČTĚTE TAKÉ: První dny nemoci? Od září dostanete čtvrtinu základuNemocenská bez dávek? Nemožné, řekl soud
Zatímco dnes nedostávají pacienti v prvních třech dnech nemoci nic, od července si polepší na 60 procent základu. Ministr Nečas prosadil, aby nemocenská klesla na 25 procent.
Další změny nemocenskou čekají po Novém roce. V prvních dvou týdnech nemoci ji totiž místo státu budou vyplácet zaměstnavatelé. "První tři dny bude mít pracovník neplacené volno, v dalších sedmi dnech mu mzdu nahrad zaměsnavatel," popisuje ministr Nečas chystaná opatření. Zaměstnavatelům budou výdaje kompenzovat nižší odvody.
Snížení nemocenské k nule popuzuje opozici. "Je to obcházení verdiktu Ústavního soudu," říká předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Nemůžeme vyloučit, že opět podáme ústavní stížnost," dodává.
Ještě dvě etapy důchodové reformy
Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. Chtěla je stihnout do voleb v roce 2010. První etapu upravuje navrhovaný zákon. Ve druhé kabinet plánoval změny v připojištění. Třetí pak počítá s takzvaným opt-outem, tedy s možností přesměrovat část odvodů do spoření u fondů, s čímž sociální demokraté nesouhlasí. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas již dříve uvedl, že části jsou na sobě nezávislé. Připustil, že je všechny vláda nejspíš v tomto volebním období nestihne.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Petra Mášová, profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.